Haberler

Rüzgar santrali hazırlıkları "tamam"

Tarih: 11 Ekim 2007 Kaynak: CNN Türk
Yenilenebilir enerji kaynaklarından ''rüzgar enerjisi'' yatırımına özel sektörden yoğun ilgi olduğu ve yerli-yabancı bazı firmaların santral kurmak için şimdiden hazırlıklarını tamamladıkları bildirildi.

Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi için lisans başvurularının beklenenden çok olması ve birikmesi üzerine bir süre başvuru almayan, daha sonra da belirlediği başvurutarihini erteleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), rüzgar ve güneş enerjisi santralları için lisans alma başvuru tarihini 1 Kasım 2007 olarak belirledi.

Buna göre başvurular, 1 Kasım''da sabah 09.00''da başlayacak ve aynı gün akşam sona erecek.

Şirketler başvuru yaparken tesise ilişkin bilgi ve belgeleri ile tesisin kurulu gücüne göre beher megawatt için 10 bin YTL''lik teminat mektubunu eksiksiz teslim edecekler.

Sektör yetkilileri, EPDK''nın başvuruları birgünle sınırlı tutması sonucu 1 Kasım''da kurumda "lisans başvurusu kuyruğu" oluşabileceğini belirtiyor.

Rüzgar yatırımlarının lisans alabilmesi için Türkiye''de yapılan elektrik üretim yatırımlarının iletiminden sorumlu olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş''nin (TEİAŞ) teknik uygun görüşü, iletim sistemi ile bir bütün olarak elektrik kurulu gücünün kompozisyonu değerlendiriliyor.

Bu arada TEİAŞ, mevcut iletim kısıtı altında ve sistemin yük dengesi açısından yüksek ölçekli rüzgar santrallarının devreye alınmasında teknik sorunlar olduğunu belirtiyor. Bu arada öngörülen sürede yatırımlarında yeterli gerçekleşmeleri gösteremeyen şirketlerin lisanslarını iptal etmek suretiyle, rüzgar alanında ciddi yatırım yapacak şirketlerin önünü açılması ve lisans ticaretinin engellenmesi amaçlanıyor.

Yabancı devlerin gözü rüzgarda
EPDK Başkanı Yusuf Günay, Türkiye''de rüzgar santrali yatırımına büyük ilgi olduğunu belirterek, "Dünyanın büyük petrol şirketlerinden BP ile İspanyol enerji şirketi İberdrola kurumumuza ikişer bin megawattlık rüzgar santralı kurmak istedikleri ve tüm hazırlıklarını yaptıklarını bildirdiler. Bu kurulu güçlerde başvuru yapmak isteyen, bir çok başka yabancı ve yerli şirket de var. Yoğun ilgiyi göz önüne alınca, bir günde 10 bin megawattın üzerinde bir başvuru bekliyoruz" dedi.

Lisanslardaki mevcut durum
Türkiye''nin şu an itibariyle işletmedeki rüzgar santrali kapasitesi 146 megawatt (Mw), inşa halindeki santral kapasite toplamı ise 60.46 megawatt kurulu güçte.

Öte yandan toplam 5 bin 561,15 megawat kurulu güçte 117 adet rüzgar santrali lisans başvurusu inceleme ve değerlendirme aşamasında bulunurken, EPDK tarafından 291.08 megawatt kurulu güçte 9 adet rüzgar santrali lisans başvurusu uygun bulundu, bin 876.46 megawatt kurulu güçte 53 adet rüzgar santrali yatırımı için de lisans verildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.