Haberler

100 milyon dolara Viaport yapıyor Selçuklu-Osmanlı havası planlıyor

Tarih: 11 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet
Ankara’da yaptığı alışveriş merkezleri, konut ve inşaat yatırımlarıyla tanınan Bayraktar İnşaat, 100 milyon dolar yatırımla İstanbul Kurtköy’de outlet, otel, fuar ve kongre merkezinden oluşan kompleks yatırımı yapıyor.

Bayraktar İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Bayraktar, "Burası Osmanlı, Arap ve Selçuklu mimarisi uygulanacak" dedi. 

Bayraktar İnşaat, 100 milyon dolar yatırımla, İstanbul Kurtköy’de, Türkiye’nin önde gelecek outlet, otel, fuar ve kongre merkezini kuruyor. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek komplekste, yerli ve yabancı markaların ürünlerini çok uygun fiyata bulmak mümkün olacak. Birçok dünya markasının outlet mağazaları da ilk kez Viaport adı verilen bu komplekste yer alacak. Ankara’da yaptığı alışveriş merkezleri, konut ve inşaat yatırımları ile tanınan Bayraktar İnşaat, bu proje ile İstanbul’daki ilk yatırımını da başlatmış odu. İnşasına geçen yıl başlanan ve toplam 250 dönümlük bir arsa üzerinde gerçekleştirilecek olan Viaport’un ilk etabı olan outlet merkezi, Nisan 2008’de açılacak. Kompleksin 1.5 milyon ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Outlet''in İstinye Parkı Olacak: "Outlet’in İstinye Park’ını açacağız" diyen Bayraktar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Bayraktar, kompleksteki 180 adet mağazadan daha fazla taleple karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Kasaba tarzında, Osmanlı, Akdeniz ve Arap mimarisinden oluşan farklı mağaza mimarilerinde inşa edilecek olan Viaport’da kapalıçarşı da yapılıyor. Kapalıçarşı, Selçuklu mimarisine uygun inşa ediliyor. Kapalıçarşı’da aslına uygun olarak halı, kuyum ürünleri satılırken hat gibi sanat dallarından örnekler de yer alacak.

700 Yataklı Otel: Viaport, Anadolu Yakası’nın en büyük otelini de bünyesinde barındıracak. 700 yataklı otel projesi için Bayraktar İnşaat, uluslararası otel zincirleriyle görüşüyor. Kurtköy’de inşası süren Viaport’la, alışveriş turizminin de canlandırılması hedefleniyor. Coşkun Bayraktar, şehirdışından gelenlerin haftasonlarını geçirebilecekleri bir alan yaratacaklarını belirterek, "Bu tip merkezler Avrupa ve ABD’de çok sayıda turist çeker. Kontratları tamamlanmadığı için adları açıklamasam da, dünyaca ünlü üst segmentteki markaların Türkiye’deki ilk outlet mağazaları da burada açılacağı için alışveriş turizmi potansiyeli de artacak" diye konuştu.

Açıkhava Outlet Merkezi: Viaport’un bulunduğu bölgede 5-10 dakikalık mesafede 3 milyonluk hedef kitlenin bulunduğunu, ayrıca büyük bir sanayi alanının içinde yer aldığına dikkat çeken Bayraktar, bu yüzden yeme-içme alanlarıyla otoparka büyük önem verdiklerini aktardı. Bayraktar, Viaport’ta herhangi bir caddede gezer gibi açıkhava outlet alışveriş merkezi inşa etmeye başladıklarını ama aynı zamanda bölgeye ’yaşam alanı’ kazandıracaklarını vurgulayarak, çocukların da eğlenebilmesi için komplekste at çiftliği ve hayvanat bahçesinin olacağını anlattı.

İçinde 5 bin kişilik kongre merkezi olacak
Viaport’ta outlet alanı ve 700 yataklı otelin yanı sıra yedi salondan oluşan ve 5 binden fazla kişiye hizmet verecek fuar ve kongre merkezi de bulunacak. Outlet dışındaki diğer üniteler 2008 yılı sonunda tamamlanarak hizmete açılacak. 2008 yılının sonunda açılması plannana fuar merkezini kendilerinin işleteceğini belirten Coşkun Bayraktar, bunun için fuar organizatörlerinden danışmanlık hizmeti aldıklarını söyledi.

Yurtdışından alışveriş turları bekliyoruz 
Alışveriş merkezine ileride Sabiha Gökçen’den turlarla yurtdışından sefer beklediklerini de kaydeden Bayraktar, "Avrupa’da ve ABD’de bu tarz outletler ciddi anlamda turist ağırlar. Zaten bizde bu merkezi yaparken ABD’deki outlet merkezlerini inceledik. ABD’de outletler genellikle açıkhavada, şehrin biraz dışında kuruluyor ve insanlar eğlenceye ve alışverişe ciddi zaman harcıyor. ABD’de normal AVM’Lerde kişi başı 80 dolarlık harcama yapılırken bu rakam outletlerde 250 doları buluyor. Bizde insanların güzel vakit geçireceği bir merkez oluşturmak istiyoruz" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.