Haberler

Göz göre göre tarihi yok ediyorlar

Tarih: 11 Ekim 2007 Kaynak: Birgün
Şırnak Valiliği''nin ''herhangi bir tahribat yok'' dediği 16. yüzyıla ait olan Tarihi Börücek Köprüsü''nün kum eleme şirketleri tarafından tahrip edildiğini Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü de onayladı. Cizre-Şırnak karayolu üzerinde bulunan Dirsekli Mezrası''ndaki tarihi Börücek (Bakartal) Köprüsü''nün sağlam kalan ayakları, köprünün yaklaşık 100 metre yakınında bulunan kum eleme şirketlerinin çalışmalarıyla tahrip edilmeye devam ediyor. AKP Batman eski Milletvekili Nezir Nası-roğlu''nun kardeşi Abdurrahman Nasıroğ-lu''na ait kum ocağının çalışmaları nedeniyle tahrip olan köprü, kum ocaklarında çalışan makinelerin yaptıkları kazılar nedeniyle yıkılmayla karşı karşıya.

Köprünün ayaklarının çevresinde yapılan kazı ve çalışmalar neticesinde derin çukurlarda biriken sular küçük göletlerin oluşmasına neden olurken, göletler ayakların yıkılma sürecini de hızlandırıyor. Cizre-Güçlükonak yollarını birbirine bağlayan ve Cizre beyleri tarafından 15-16. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Börücek (Bakartal) Köprüsü''nün yıkılmasına yetkililer adeta göz yumuyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cizre Belediyesi Tarih Kültür ve Çevre Komisyonu, Cizre-Şırnak karayolunun 7. kilometresinde bulunan Dirsekli Mezrası''ndaki tarihi Börücek (Bakartal) Köprüsü''nün batı ayaklarının tamamı ve diğer ayaklarının bir kısmının çevrede faaliyet gösteren kum Eleme şirket ya da şirketleri tarafından ekskavatör ile yıkıldığı ve bu bölgeden kum alındığının komisyon olarak yerinde tespit edildiğini açıkladı.

"Ayaklarına Zarar Verildi"
Komisyon adına açıklama yapan Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Abak, Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü''ne yolladıkları fotoğraflar ve raporların incelenmesi sonucunda kurulun da köprünün kum eleme şirketi tarafından tahrip edildiği sonucuna vardığını ifade etti.

Abak açıklamada şunlara değindi. "Şırnak Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü''ne ve Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü''ne yaptığımız başvurular neticesinde; Şırnak Valiliği İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü''nün 16 Ocak 2007 tarih ve 29 sayılı yazı ekli tutanak yazısında, köprü ayaklarının ve çevresinin incelenmesinde herhangi bir yikıntıyla karşılaşamadığı, şikâyet yazısında belirtildiği gibi üzerinde herhangi bir çalışmanın yapılmadığı, köprü ayakları çevresinde kum çıkartıldığına ve alındığına dair herhangi bir emarenin olmadığı" bildirilmiştir.

Bunun üzerine Belediye Başkanlığı olarak Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü''ne yaptığımız başvuru neticesinde 25 Eylül 2007 tarihinde kurulun cevap olarak gönderdiği yazıda "Cizre Belediye Başkanlığı''nın Müdürlüğümüze ilettiği fotoğraflarda ve dosyada tescilli köprünün ayaklarına zarar verildiği anlaşılmıştır'' kararına varılmıştır. Yaptığımız inceleme ve raporları paylaştığımız Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü de, yapılan fiilin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun İzinsiz Müdahale ve Kullanma Yasağı olan 9. maddesi kapsamına girdiğinden, köprüdeki tahribatın ivedilikle durdurularak ilgililer hakkında yasal soruşturmanın yapılmasını belediye başkanlığımıza ve diğer yetkili mercilere bildirmiştir."

2683 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun İzinsiz Müdahale ve Kullanma Yasağı olan 9. maddesinde, "Koruma Yüksek Kurulu''nun ilke kararları çerçevesinde koruma bölge kurullarınca alınan kararlara aykırı olarak, korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ve koruma alanları ile sit alanlarında inşai ve fiziki müdahalede bulunulamaz, bunlar yeniden kullanıma açılamaz ve kullanımları değiştirilemez. Esaslı onarım, inşaat, tesisat, sondaj kısmen ve tamamen yıkma, yakma kazı ve benzeri işler anşai ve fiziki müdahale sayılır" hükmü bulunmaktadır.

"Korumak Asli Görevimiz''
''Tarihi ve tarihi yapıları korumak belediyemizin asli görevleri arasında bulunuyor'' şeklinde konuşan Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Abak, tarihi yapıların korunması ve yarınlara taşınması için tüm kişi ve kuruluşların belli sorumluluk anlayışıyla hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Belediyenin yaptığı ısrarlı başvurular neticesinden sonra Van Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü''nün aldığı bu önemli kararın yetkili mercilerce ivedi şekilde dikkate alınmasının gerektiğinin altını çizen Abak, yasal prosedürün de yerine getirilmesini talep etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.