Haberler

Başkent’e Su Sağlayacak Kızılırmak Projesi’nde İki Hattın Yapımı Tamamlandı

Tarih: 11 Ekim 2007 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, barajlarda Başkent’in beş aylık su ihtiyacını karşılayacak su bulunduğunu belirterek, Kızılırmak Projesi’nin de tek hattan ilk su akışının kasım ayı içinde sağlanacağını bildirdi.
Kızılırmak Projesi’nde Ahiboz’dan başlayarak, suyun alınacağı Kesikköprü barajının bulunduğu yere kadar olan bölümü gazetecilerle birlikte gezerek, çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Gökçek, proje dahilinde yapılan 3 boru hattından ilk ikisinin tamamlanmak üzere olduğunu, 3. hattın yapımının da sürdürüldüğünü söyledi.

Kızılırmak İçme Suyu Projesi’nde suyun Kesikköprü Barajından toplam 125 kilometrelik bir mesafeden getirildiğini hatırlatan Başkan Gökçek, şöyle dedi:

“Proje kapsamından üç ayrı boru hattının döşeneceği toplam 375 kilometrelik bir kazı çalışması yapıyoruz. Bu hattan ilk iki hattın yani 250 kilometrenin 247 kilometresinde tüm çalışmalar tamamlandı. 3. hattın da kazı ve boru döşemesi sürüyor.”
Başkan Gökçek, daha önce yaptığı açıklamalarda, projenin normalde Aralık ayı sonunda tümüyle tamamlanacağını ancak, tek hattan Ekim ayı sonuna kadar su getirmek için gayret sarf edeceklerini söylemesine karşın, ‘Kızılırmak suyu ertelendi’ diye açıklamalar çıktığını belirterek, “Bu konuda söz vermediğimi ısrarla söylemiş olmama rağmen yine art niyetli ve kasıtlı haberler çıkıyor. Ben işçilerin bayram nedeniyle izne çıkacaklarını bununda bir hafta ertelemeye neden olacağını belirtmeme karşın bu sözüm ne yazık ki yine gazeteler de çarpıtılarak çıktı” dedi.

"Barajlarda Beş Aylık Su Var"
‘Ankara’nın suyunun bittiği, bir haftalık su kaldığına’ dair yazılar yazıldığını vurgulayan Başkan Gökçek, şöyle devam etti:
“Ankara’ya su sağlayan barajlarda ölü hacimlerde dahil olmak üzere toplam 198 milyon metreküp su bulunuyor. Çamlıdere Barajına yaptığımız özel pompalar aracılığı ile bu suyun 130 ile 150 milyon metreküpünü kullanacağız. Barajlardaki mevcut su ise Ankara’nın 5 aylık su ihtiyacını karşılayacak durumdadır.”
Kızılırmak suyu Projesinin DSİ’nin programına göre 10 yılda tamamlanması gerektiğine dikkat çeken Başkan Gökçek, belediyenin ise bu projeyi 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlayacağını söyledi.
Almanya da 3 ayrı fabrikada yapımı süren vana, vantuz ve pompaların yapımını bizzat giderek 15 gün öne çektirdiğini kaydeden Başkan Gökçek, 80 tır dolusu malzemenin Bala’ya getirildiğini, 120 Tır’lık malzemenin de en kısa sürede getirileceğini kaydetti.

"Kızılırmak Suyu Temiz"
Melih Gökçek, Kesikköprü Barajından getirilecek suyun insan sağlığını tehdit edecek kirlilikte olduğuna dair halkın sürekli yanlış bilgilendirildiğini belirterek, “bir kez daha açık ve net bir biçimde söylüyorum. Bu suda insan sağlığını tehdit edecek normal parametrelerin dışında herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir” dedi.

Kızılırmak suyunda yapılan analizlerde sülfat oranının 330 miligram litre, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği oranın 250 miligram litre olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, Dünya da bu değerin 500 miligram litreye kadar çıkması halinde ise herhangi bir sakıncasının olmadığının açıklandığını bildirdi.

"İvedik Arıtma Tesisi Suyu Arıtacak Kapasite''de"
Başkan Gökçek, Bakan ve DSİ yetkilileri ile yaptıkları toplantılar sonucunda, Kızılırmak suyunun özel arıtma sistemi ile arıtılmasına gerek olmadığının belirlendiğini belirterek, son teknolojik sistemle arıtmanın yapıldığını, tesislerin Kızılırmak suyunu arıtmak için yeterli olduğunu kaydetti.

"İçme Suyunun İshale Neden Olduğu Gerçek Dışıdır"
Başkan Gökçek, gazetecilerin “Ankara’da gizli su kesintileri uygulanıyor mu ?” şeklindeki sorusuna, bir gün önce Ankara’ya verilen su miktarının bulunduğu tabloyu göstererek, “bu tamamen gerçek dışıdır. Dün Ankara’ya 932 bin metreküp su verdik. Bu miktar 600 bin metreküpe kadar düşmüştü. Ama ne yazık ki Ankaralılar bu konuda duyarlı davranmıyorlar” dedi.
Başkan Gökçek, ölü havzalardan verilen suyun ishale neden olduğu yönündeki soru üzerine, “bu iddialar tamamen uydurmadır. Bunu da Ankara Tabip Odası söylemektedir. Ben bu odanın yetkililerini alıp Çamlıdere barajına götürüp 20 metre dipteki su ile üst kotlardaki suyun kalitesi arasında bir fark olup olmadığını göstermek istiyorum. Bu iki suyun kalitesi arasında hiçbir fark yoktur” diye konuştu.

“Su kesintilerinin yapıldığı 1 Ağustos tarihinde su miktarının 5 aylık olduğu söylenmişti. Şimdi de 5 aylık suyumuz var” deniliyor, bunun nedeni nedir ?diye sorulması üzerine Başkan Gökçek, “bizim kendi yaptığımız çalışmalar neticesinde ölü hacimdeki kullanılabilir su miktarının daha çok olduğunu tespit ettik, bu nedenle 5 aylık suyumuz daha var diyebiliyoruz” dedi.

“O zaman su kesintileri anlamsız mı oldu” diyen bir gazetecinin sorusunu ise Başkan Gökçek, “Hayır anlamsız olmadı biz her zaman en kötüsünü düşünerek tedbir almak zorundayız” diye cevaplandırdı.

Su kesintilerinin uygulandığı dönemde basının çok üzerine geldiğine değinen Başkan Gökçek, 30 Ağustos resepsiyonunda karşılaştığı büyük bir televizyonun çok tanınan bir sunucusuna neden bu kadar yanlı ve acımasız yayınlar yaptıklarını sorması üzerine kendisine “15 senedir hatasız çalışıyordun. Senin açığını arıyorduk ve bulduk. Merak etme su geldikten sonra herkes unutur” diye cevap verdiğini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.