Haberler

Oturanlara Baskı Uygulanıyor: Tarlabaşı Projesi spekülatöre yarayacak

Tarih: 14 Ekim 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül

İstanbul Beyoğlu''ndaki Tarlabaşı''nda bir süredir yaşanan insanlık dramı herkesi hayrete düşürürken, özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri ve Beyoğlu Belediye Başkanlğı yetkililerinin uygulamaları, görenleri hayrete düşürüyor. Tarlabaşı''nda, birçok ev istimlak ve yıkılma tehlikesi gerekçe gösterilerek boşaltılırken, yine birçok evde bulunan ve çoğunluğunu Orta ve Güney Amerikalıların oluşturduğu birçok mülteci, sınır dışı edilmek üzere emniyet yetkililerine sevkediliyor.

Çoğu göçmen statüsünde bulunan mültecilerin, sudan sebeplerle suçlamalara maruz bırakıldıkları, birçok koğuşturmada söz konusu turistlerle ilgili delil bulnamadığı, ev sahipleriyle imzalanan kontradarda göçmenlerle ilgili yer alan, ''olası bir enmiyet koğuşturmasında evi ihraç'' maddesi nedeniyle, evlerinden olduklarına da dikkat çekiliyor. Son ıı ayda, 4o''ı aşkın ev boşaltıldı, mültecilere yönelik operasyonlarda ise 300''den fazla kişi evlerinden edildi.

Planlarda Kültürel Yapı Yok
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''na göre, operasyonlar, çarpık yapılaşmayla mücadele etme amacı taşıyor. Yetkililer, Tarlabaşı-Dolapdere arasındaki havzanın, ''2010 Kültür Başkenti İstanbul'' çalışmaları çerçevesindeki rehabilitasyon ve kültürel yapı imarı yapımı için yürütülen çalışmaların da aynı kapsamda değerlendirildiğinin altını çiziliyor.

Ancak boşaltılan ya da plan tadil kapsamına alınan sokaklarla ilgili sadece konet planlarının bulunması, ''Tarlabaşı''ndaki operasyonunun, bölgenin birilerine peşkeş çekileceği anlamına mı geldiği?'' sorusunu gündeme getiriyor.

Kanunsuzlar Korunuyor
İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, skandalların arkasında, AKP yandaşı holdinglerin bulunduğunu ifade etti. Muhçu, Tarlabaşı''nın kültürel ve sanatsal bir mekan haline getirileceği vadinin büyük bir yalan olduğunu vurgulayarak, "insanları mağdur edeceksiniz, sudan sebeplerle karakola sevkettirip, sonra da ev sahipleriyle aralarını açacak ve kendinize boş alan yaratacaksınız. Meydan boşalınca da, rant imkânlarından yararlanmak için birbirinizle yarışacaksınız. Bu ne akla ne mantığa ne de kanuna sığmaz. Ama kanunun boşlukları, kanunsuzluk yapanları kolluyor" dedi.

Başta Çalık Holding olmak üzere, AKPli olduğu bilinen kurum ve kuruluşarın, ne insanlığa ne de hakkaniyete sığmayacak bir tutumla, yıldırma operasyonuna giriştiklerini kaydeden İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, şunları söyledi: "Tarlabaşı ile ilgili projelere bakınız. Bir tek ne kültür, ne de sanat evi yok. Bırakın evi, bu işle ilgili bir daire bile ayırmamışlar. Yapılan projelerin yüzde 8o''i villa tipi konut, yüzde 20''si ise modern dizaynlı ticaret ve turizm mekanı yani otel, rezidans ya da plaza. Tarihi bir semti, silueti bozarak modernleştirmek hangi mantıkla açıklanabilir? Tarlabaşı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı alınmalıdır."

Kamulaştırma Kalkanı
Kamulaştırmayı kalkan ya da tehdit unsuru olarak kullanma işinin, yerel yönetimlerle eş zamanlı ve muhtemelen anlaşmalı yapıldığı izlenimi doğduğunu belirten Muhçu, "Holding yedclisi olduğunu söyleyenler, ev sahibinin kapısını çalıp, kişi ile pazarlığa oturma konusunda onu zorla ikna ediyor. O''na, ''Burayı bize sat. Devlet kamulaştırma planına almış. Yok pahasına gitmesin evin. Sen de faydalan, biz de'' diyerek evini alıyorlar. Bu resmen şantaj, bu düşmüş ve mağdur olmuş bir insanın sırtından kâr elde etmek. Devlet de buna resmen çanak tutuyor. Çünkü ''Acil kamulaştırma, doğal afet ve savaşta olur. 2010 Kültür Başkenti masalıyla hem Beyoğlu Belediyesi, hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlğı''nın kandırmacalarına bir son vermesi lazım. Her icraatın, 2010 için değil, AKPli şirketler için yapıldığı görülüyor."

Hak Sahiplerine Sahip Çıkılsın
Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Genel Başkanı Nizam Hışım,şunları söyledi: ''Ev sahipleri, hak sahipleri; evlerinden yüzde 40 pay alabilme hakkına sahip. Kamulaştırmayla bu pay alınır. Satılırsa, satın alan parti yandaşları, kendilerine bu yolla rant kapısı sağlayacaklar. Yani yüzde 40''lık pay, satın alan şirketin olacak, orada tekelleşecekler. Bu da bölgenin kentsel dönüşümü değil, yandaşsal ya da rantsal dönüşümü demektir. Bunu önlemek için tek yol, ev sahiplerinin, kamulaştırmayı beklemeleridir. Zira bölgenin değeri, sonra artacak ve böylece kimse mağdur edilmemiş olacaktır. Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği olarak bu işin takipçisiyiz. Hiçbir parti yandaşı holdingin hak sahiplerini mağdur etmesine izin vermemeye kararlıyız."

''Arsa Spekülatörlerine Dikkat''
Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi''nin Kordinatörü Çalık Holding yetkilisi Hülya Kıvırcık ise, firma olarak hak sahiplerine sahip çıkılması gerekitğini en çok düşünen kuruluşlardan biri olduklarını ileri sürerek, asıl korkulması lazım gelen kişilerin ferdi spekülatörler olduğunu dile getirdi. Kıvırcık, projesini savunarak, "Bu sayede ilk kez hak sahipleri kendi dönüştürdükleri kentin sahipleri olma fırsatını yakalayacak" iddiasında bulundu.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.