Haberler

İstanbul’a Avrupa’nın en büyük adliye sarayı

Tarih: 16 Ekim 2007 Kaynak: Türkiye
Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, İstanbul Çağlayan’da Avrupa’nın “en büyük” adliye sarayını inşa edeceklerini bildirdi. Keşif bedeli 237 milyon 960 bin YTL olan projede, adliye binası yaklaşık 60 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Varlıbaş, Adalet Bakanlığının İstanbul Avrupa yakasındaki adliye sarayı inşaatını kendilerinin üstlendiğini bildirdi. 237 milyon 960 bin YTL keşif bedelli projenin Bayındırlık Bakanlığı’nın “en büyük” keşif bedelli ihalesi olduğunu söyleyen Varlıbaş, “Binanın bir diğer özelliği Avrupa’nın en büyük adliye binası olması...” dedi. Çağlayan’da yapılacak binanın inşaat alanının 343 bin metre kare olduğunu bildiren Varlıbaş, binanın 7 kat bodrum olmak üzere toplam 16 kattan oluşacağını, bazı bloklarda 20 kata kadar ulaşılabileceğini, binada 83 bin metre kare kapalı otopark bulunacağını kaydetti. Projenin temel atma töreninin yakında yapılacağını ifade eden Varlıbaş, projenin yaklaşık 2,5 yıllık bir sürede tamamlanacağını kaydetti.

450 yangın çıkışı
Binada en son teknolojilerin kullanılacağını, binanın içinde 62 bin metre kare su yalıtımı, 185 bin metre kare ısı yalıtımı yapılacağını belirten Varlıbaş, 93 adet asansörün yer alacağı binada yangın çıkışı için çeşitli ebatlarda bin 450 adet kapı olacağını söyledi. Türkiye’de şu ana kadar üstlendikleri projelerden de bahseden Varlıbaş, “3 konut projemizin yatırım tutarı 750 milyon dolar civarında olacak. 2008 yılı içinde 1 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz” diye konuştu. Bu projeleri tek başlarına yapacaklarını ifade eden Varlıbaş, “Ama yurt içinden ve yurt dışından da birlikte hareket etmek isteyen firmalar var. Uygun bir anlaşma olursa birlikte de yapılabilir” dedi.

1 kilometrelik yürüyen merdiven
Varlıbaş Holding şirketlerinden Varyap Genel Müdürü Erdinç Varlıbaş da adliye sarayının yaklaşık 60 futbol sahası büyüklüğünde olacağını söyledi. Projenin KDV dahil maliyetinin 283 milyon YTL olacağını bildiren Erdinç Varlıbaş, binada 8 adet, toplam 1 kilometre uzunluğunda yürüyen merdiven olacağını kaydetti.

Kavgalar bitecek
“İstanbul’un Avrupa Yakasındaki adliyelerin büyük kısmı burada ve Bakırköy’de toplanacak ve her yerde bir adliye teşkilatı olmayacak” diyen Varlıbaş zözlerine şöyle devam etti: “Binanın içinde hakim, savcı odaları, ofisler, hizmet odaları, avukat görüşme odaları, konferans salonları yer alacak. Mahkum otoparktan, savcı da kendi odasından direkt duruşma salonuna girebilecek. Adliye kapısında birikme ve kavgalar son bulacak:”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.