Haberler

Bihlun Hanımın otopark sorusunun yanıtı bizden...

Tarih: 17 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaygil’in İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait otoparkların nasıl işletildiği ile sormuştu...

Ümraniye’deki Kulvar Gazetesi’nin sahibi Haşim Karakaş "Bakanın yanıt verip vermeyeceğini bilmeden önce ben size bildiklerimi okurlarınızla paylaşmak isterim" diyor.

İstanbul’un otopark işletmeciliğini Büyükşehir’in iştiraki olan ’imtiyazlı’ İSPARK AŞ yapıyor.

İSPARK, bunu özel bir şirketten ’hizmet alımı’ şeklinde yürütüyor. Yani, otoparklarda çalışan personelin tamamı AKP’li Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ali Turan’ın ve kardeşlerine ait Cam-Pak adlı firmanın elemanları... Çalışanların yıl sonu sözleşmeleri feshedilir yeni yılda yenilenilir. ’Ucuz işgücü’nün tazminat hakkı yoktur. Hak aramaya kalkılırsa "Dışarda işe girmek için bekleyen binlerce insan var" uyarısıyla tehdit edilir; ’gariban’ insanlar hak aramaya kalkışırsa kovulur.

Sendika, taşoronlaştırılan kadrolar giremez; ancak ’iş kazası’na sorumluluktan kurtulmak için sigorta vardır bu işçilerin.

Özellikle AKP’li belediyeler ’hizmet alımı’ adı altında belediye hizmetlerini özel şirketler eliyle ’ucuz personel’ çalıştırırken, bir yandan da AKP’li kadrolara istihdam yaratmış olmaktadırlar. Bir yandan da taşaron firmalar ’beslenmiş’ olmaktadır.

Peki Ali Turan kimdir? RP kökenlidir. 3 Kasım 2002’de AKP’den Sivas milletvekili aday adayı olmuş; listeye giremeyince 28 Mart 2004’de AKP Sarıyer belediye meclis üyesi seçilmiştir. Son 22 temmuz seçimlerinde de Sivas 5. sıraya konulmuş; ancak seçilememiştir. Turan aynı zamanda MÜSİAD’ın kurucularındadır.

Milyon Ytl''lik İhaleler
Cam-Pak temizlik bilgi işlem, otomasyon, sağlık hizmetleri firmasıyla birçok belediyenin yemek ve temizlik işlerinden başka, Global şirketiyle de güvenlik hizmetlerinde ağırlık kazanmıştır. (Türkmen Yemekçilik, Öncü Güvenlik, Bekard Gıda ihalelelerde başarılı olamamışlardır.)

Bilindiği kadarıyla İDO’dan (5 milyon YTL) güvenlik; (4 milyon YTL) yemek hizmetleri başta olmak üzere Ümraniye Belediyesinin güvenlik; Maltepe Belediyesi’nin güvenlik ve yemek ile İSPARK’a verilen otoparkların işletilmesini üstlenmiştir. Otopark işletmeciliğini Cam-Pak’ın kaça aldığı bilinmiyor; aynı şekilde İSPARK harcamalarının nereye gittiği de...

İSPARK’ın Genel Müdürlüğü''nü ise 28 Mart 2004 seçimlerinde, şimdiki başkan Hasan Can’a karşı Ümraniye belediye başkan aday adayı olan Kadir Gurbetçi yürütüyor. Gurbetçi, geçmişte FP Ümraniye İlçe Başkanlığı ve Ümraniyespor Kulübü Başkanlığını yapmıştır.

Hani, Belediye Meclis üyeleri, belediyelerle iş yapmayacaklarına dair etik sözlemesi imzalamışlardı. İçişleri Bakanı bu sorunun da yanıtını vermelidir.

İSKİ’yi kim dinler
İSKİ’nin İçme Suyu Havzalarını Koruma ve Kontrol YönetmeliğiNnin 6/c maddesi şöyle: "İmar planları bu yönetmelik doğrultusunda hazırlanıncaya veya revize edilinceye kadar yapılaşmaya izin verilemez. Dolayısıyla idaremiz görüşüne uygun imar planları hazırlanıp yürürlüğe girmeden herhangi bir yapılaşmaya ve imar uygulamasına gidilmemesi gerekmektedir."

Büyükşehir İmar Komisyonu, bu kurala karşı Maltepe ve Ümraniye Dudullu’da dereler rant amaçlı imar planlarına aykırı şekilde nasıl imar izni verilir? Bu kuraklıkta su havzalarına hiç saygı yok mu? İSKİ’nin görüş ve uyarıları hiç dikkate alınmaz mı? Gözler üstünüzde.

Samanlı Dağları’na ’taşocağı’ ihaneti
Bu yazı Yalova-Gemlik-Armutlu arasındaki Samanlı Dağları’nda (özellikle Güneyköy civarında) işletilmekte olan taş/mıcır ocaklarının yarattığı tehlikeler ve çevreye (özellikle ormanlara) verdiği zararları bildirmek için hazırlanmıştır.

Bu ocaklar uzun yıllardır değişik şekillerde işletilmektedir. Geçmişte Güneyköy’ünde Ocaklar diye bilinen mevkide faaliyet gösteren işletmeler, son yıllarda civara iyice yayılmış ve üretim kapasitelerini muazzam şekilde artmıştır. Bu değişiklikler sonucu olarak orman ve çevreye verdiği zararlar bariz bir şekilde görülmeye başlanmıştır. Bölgemizin akciğerleri ve su kaynakları görevini yapan bu muazzam ormanlar hızlı ve bir daha geri gelmeyecek şekilde yok edilmektedir.

Bir yandan bölgeyi turistik açıdan geliştirmeye yönelik çalışmalar (ve masraflar) yapılırken (mesela Yeşil-Mavi Yol projesi gibi) diğer taraftan bunun tam aksi etkileri olan uygulamalara izin verilmektedir.

Taşocağı işletmelerinin yöremize ve bu cennet gibi doğaya yapmakta olduğu zarar ve tehlikelerin en başlıcaları şöyle özetlenebilir:

Dönüşü Olmayan Katliam
Ormanlara verilen büyük zararlar. Bölgede yaşayan köylüler birkaç ağaç kestiği için hapis yatıp maddi cezaya maruz kalırken taş çıkarmak için koca dağlar ağaçları ile birlikte yok edilmektedirler. Bu geri dönüşümü hemen hemen imkansız olan bir orman katliamıdır.

Ormanın içinde çalışan mıcır yapma ve taş çıkarma makineleri ve bu ürünleri taşıyan nakil araçlarının çıkardığı toz civardaki ağaçlara ve doğaya önemli ölçüde zarar vermektedir.

Köyün içinden geçen ağır tonajlı araçlar ciddi tehlikeler oluşturmaktadır ve büyük masraflarla yaptırılan yolları bozmaktadır. Çıkardığı toz, gürültü ve titreşim yol yakınındaki evlerde hayatı yaşanılmaz hale getirmektedir.

Ocaktaki kazı için kullanılan patlayıcılar civar köyleri sarsmakta, 17 Ağustos depreminden derin bir şekilde etkilenen ve birçok yakınını kaybeden çevre halkına bu talihsiz olayı hatırlatmaktadır.

''Yürüyen Köşk''
Ne tezattır ki, Ulu Atatürk’ün 1930 yılında bir çınar ağacının dalına zarar vermemek için raylar üzerinde metrelerce yürüttüğü ve bundan dolayı bugün adı ’Yürüyen Köşk’e çıkan bina gururla halka gösterilirken bu binadan 10-15 kilometre ötede kocaman ormanların yok edilmesine izin verilmektedir.

Küresel ısınmanın bir teori değil gerçek olduğu ortaya çıkmış ve su kaynaklarımızın hızlı bir şekilde azaldığı bariz bir şekilde gözlemlenirken, bölgemizin temiz hava ve su ihtiyacını sağlayan bu güzelim ormanların aleni bir şekilde katledilmesini görmek bölge halkını derin bir şekilde etkilemektedir.

Beklentimiz bu işletmelerin bir an önce kapatılması ve şu ana kadar doğaya verdikleri zararın telafisi için gerekli işlemlere başlanılması.

Hakim Menteş - Güneyköy / Yalova
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.