Haberler

Kaz avı

Tarih: 17 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Güneri Cıvaoğlu
Ege''nin akciğeri, oksijen deposu yemyeşil Kaz Dağı, "altın arama" gerekçesiyle delik deşik edilecek.

Gerçek amaç bu ise yörenin yeşil dokusuna ve kristal gibi temiz havasına neler olabileceğini Haluk Şahin''den yansıtayım... (Radikal/15.10.07)

''''Kaz Dağı''nın eteklerinde 1 trilyon ton kadar kayayı kazıp, sağa sola saçacaklar; Çanakkale ve ilçelerinin kullandığı kadar suyu yok yere tüketecekler; buralara 300-400 bin ton siyanür koklatacaklar; çıkaracakları 250-300 ton altını buradaki şirketlerinden yurtdışındaki merkezlerine ucuza satmış ve zarar etmiş gösterip vergi kaçıracaklar; bu sayede Toronto ve New York borsalarında birilerine 3-4 milyar dolar kazandıracaklar.

Bu bir sınavdır: bakalım dünyanın en kaz kafalı milleti biz miyiz?''''

2B yağmasına hazırlık mı?

Ancak... Bu konuda da kuşkuluyum. Bin dolaylarında maden arama izni ile ormanlık alanlara ruhsat yağması yaşanmakta olduğu yolunda iddialar yoğun.

Amaç; ormanlık alanda binlerce delik açmak, ağaçları kesmek, yeşil dokuyu tahrip etmek ve bu alanları "orman vasfını kaybetmiş arazi" haline dönüştürmek olabilir mi?

2B yasası yolda... Orman vasfını yitirmiş araziler yapılaşmaya açılacak. O zaman... Güzelim ormanlar beton istilasına açılacak. Oteller, moteller, villalar...

İktidar partisinin Genel Başkan Yardımcısı, yeşil alanı imara açarak rant sağlıyorsa, başkaları da "Kaz Dağı''nı yolunacak kaz mı bellemişler" diye kuşku duyulabilir. "Böyledir" iddiasında değilim. Fakat... Tekrarlayayım... Ciddi kuşkularım var.

Ruhsatlar dağıtılıyor ama denetimin nasıl yapıldığına dair "tık" yok. Tutun ki, altın arayıcılar bunu, inanarak ve içtenlikle yapıyorlar...

Peki... Çevre Bakanlığı, çevrecilik adına o ruhsatların verilmesini samimiyetle içine sindirebiliyor mu? Ruhsatlarla çevre politikaları arasında bir koordinasyon var mı? Ruhsat verilen ormanlık alanların "maden arama" bahaneleriyle delik deşik edilerek, karartılarak "orman vasfını yitirmiş araziye dönüştürülmesini ve 2B yasası çıktığında betonlaşmaya açılmasını" engelleyecek hangi önlemler alındı?
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.