Haberler

Expo 2015''te Türkiye''ye yeşil ışık

Tarih: 17 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscertales, Expo 2015 için İtalya''nın Milano şehriyle yarışan İzmir''e yeşil ışık yaktı. Vicente Gonzalez Loscertales, "İtalya, yeni keşfedilecek bir ülke değil. Türkiye ile ilgili realist olmak gerekiyor. Türkiye, dünyanın önemli bir kesiminin, barışın, istikrarın korunması için umut bağladığı bir ülke. Stratejik bir konumu var" dedi.

150 yıllık Expo tarihinde ilk kez Türkiye''den bir şehrin aday olduğu organizasyon için İzmir''in Çeşme ilçesine gelen 70''e yakın BIE delegesini, ilk akşam Başbakan Tayyip Erdoğan ağırladı.

Ankara''dan altı bakan (Devlet Bakanları Mehmet Aydın, Kürşad Tüzmen, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay) ile birlikte birkaç saatliğine Çeşme''ye gelen Erdoğan, "İzmir''in seçilmesi için seferber olduk. Abdullah Gül dışişleri bakanlığı döneminde bunu sahiplendi. Şimdi Cumhurbaşkanı olarak da bu işin takipçisi. Kasımda Paris''te yapılacak sunuma bizzat katılacak" diyerek BIE delegelerinin karşısında İzmir''in Expo mücadelesine hükümet olarak destek verdiklerine dikkat çekti. Programın ikinci günündeki sempozyumda, küçük bir grup gazeteciyle bir araya gelen Loscertales de ilk günkü açılış konuşmasında verdiği desteği sürdürdü.

15 milyar dolar bırakacak
Expo ev sahipliğine kabul edilmesiyle birlikte İzmir''e 25 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapılması planlanıyor. Altı al boyunca 40 milyor kişinin geleceği programla en az 15 milyar dolarlık döviz girdisi sağlanacağı hesaplanıyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.