Haberler

Yapay adaya depremci tepkisi

Tarih: 17 Ekim 2007 Kaynak: Vatan
Kadir Topbaş''ın "Marmara Denizi’ne 1 milyon metrekare suni ada" projesine deprem uzmanlarından büyük tepki geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Denizi’ne suni ada yapmayı planlıyor. Kara bağlantısı teknolojik köprüyle sağlanacak olan yapay ada ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “İstanbul’da miting, eğlence hatta resmi tören yapılabilecek büyük bir ada çalışmamız var” açıklamasını yaptı. Büyüklüğünün 1 milyon metrekare olacak adanın, Adalar ile Maltepe açıklarına inşa edilmesi planlanıyor. Ancak Topbaş’ın ada projesine deprem uzmanlarından büyük tepki geldi:

Çok Riskli
Prof.Dr. Naci Görür (İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi)

Adalar ile Tuzla Burnu arasında başlayıp Pendik’e kadar uzanan alan, deprem açısından en büyük riski içeren yerlerin başında gelir. Denizde yapay ada yapımıyla ilgili olarak diyebileceğim şey, çok riskli bir bölgeye yapıldığıdır. 

Fantastik Düşünce 
Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Yapay adanın yapılması planlanan yerler deprem açısından en riskili bölgelerden. Buraya ada yapılmaz demiyorum ancak depreme dayanıklı bir ada yapmak çok büyük paralara mal olur. Hem yanlış hem de fantastik bir düşünce.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.