Haberler

Üç kamu kurumundan bir haftada bine yakın satılık gayrimenkul

Tarih: 17 Ekim 2007 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
TOKİ, TMSF ve TCDD''nin 946 gayrimenkulü 18-23 Ekim''de düzenlenecek 3 ayrı açık artırmayla satılacak. En dikkat çekici gayrimenkul ise Halide Edip Adıvar''ın köşkünün bulunduğu Hüseyin Avni Paşa Korusu olacak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve TC Devlet Demiryolları''na (TCDD) ait toplam 946 adet gayrimenkul, 18 ile 23 Ekim tarihleri arasında ayrı ayrı düzenlenecek açık artırmalarla satışa çıkıyor. TMSF satıştan 82 milyon YTL, TOKİ ise 105 milyon YTL gelir bekliyor.

Daha önceki satışlarda elinde kalan veye satıştan dönen konut ve depolu dükkân tarzındaki 600 mülkü için TOKİ, yarın açık artırma düzenlerken TCDD de ihtiyaç fazlası toplam 185 arsa ve binasını 22 Ekim''de satacak. Bankalardan ve batık şirketlerden kendisine aktarılan 161 mülk için de TMSF 23 Ekim''de açık artırma düzenleyecek. Satışların organizasyon ve yönetimini yapacak olan Eskidji Gayrimenkul''ün Yenibosna''daki genel merkezinde gerçekleşecek açık artırmalar, küçük-büyük bütün yatırımcılara hitap eden çeşitlilikteki gayrimenkulleri içeriyor.

İmara açılacak koru da var
TMSF''nin 6183 sayılı kanun kapsamında satılacak gayrimenkulleri arasında en ilgi çekmesi beklenen gayrimenkul ise Hüseyin Avni Paşa Korusu. 70 dönüm arsası olan ve üzerinde kayıtlı 2900 ağaç bulunan korunun yüzde 65 hissesi için muhammen bedel 19 milyon 200 bin YTL olarak belirlendi. Üsküdar Paşa Limanı Caddesi''ndeki koruda Halide Edip Adıvar''ın köşkü olarak bilinen gayrimenkulde 900 metrekarelik bakımsız bir konut da mevcut. Şimdilik imara kapalı olan ve Demirağ Korusu olarak da bilinen arazi, daha önce Halide Edip Adıvar''ın ailesine aitti ve içerisindeki ahşap köşk de ünlü yazarın adını taşıyan okul olarak hizmet vermişti. Plan değişikliğiyle imara açılacak korunun yüzde 35 hissesi ünlü işadamı Zeynel Abidin Erdem''e ait. Koru, Medya Holding''e Yeni Yüzyıl gazetesini satın alan Korkmaz Yiğit''ten geçmişti. Borcunu ödeyemeyen Yiğit''in hisseleri Üsküdar 3. İcra Müdürlüğü''nden satışa çıkarılmıştı. 12 milyon YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkarılan korunun icra müdürlüğündeki açık artırmasına katılım olmamıştı. 2. ihalede yüzde 40 oranındaki teklif ile 5 milyon YTL''ye Medya Holding''in olmuştu. Koru, 27 Ekim 2000''de Etibank''a el konulmasının ardından TMSF''ye geçmişti. TMSF, köşk ve korunun hisselerini birkaç defa satışa çıkarmış ama alıcı çıkmamıştı. TMSF, geçen yıl aynı hisseye 9 milyon YTL istiyordu.

En pahalısı 6.6 milyon YTL
TMSF''nin mülkleri için 23 Ekim''de gerçekleşecek açık artırmada 900 YTL''lik depo hissesi, Kuşadası ve Silivri''de 45-55 bin YTL''lik yazlıklar, Şanlıurfa''da 2 bin YTL''lik arsalar gibi küçük tasarruflara yönelik malların yanı sıra, İstanbul ve Ankara''daki 5-6 milyon YTL''lik değerli araziler de var. Satışa sunulan gayrimenkullerden muhammen bedeli en düşük olan parça, bir deponun hissesi. Gaziantep Şahinbey''deki 40 metrekare deponun yarı hissesi için 900 YTL isteniyor. Şanlıurfa''daki 3 ayrı arsanın satış bedelleri de 2760 YTL ile 2815 YTL arasında.

Muhammen bedeli en yüksek mülk ise Muğla Milas''ta Asos harabelerine yakın, tamamlanmamış durumdaki otel tesisi. 6 milyon 600 bin YTL muhammen bedel talep edilen turistik tesis denize sıfır, 92 bin 873 metrekare arsaya sahip. Yine İstanbul Küçükbakkalköy''de yer alan 2250 metrekarelik arsa da açık artırmanın en pahalı parçaları arasında. TEM''e bağlantı yoluna yakın arsa için TMSF yetkilileri 6 milyon 260 bin YTL muhammen bedel takdir etti. Kadıköy Yenisahra''da yaklaşık 6270 metrekarelik alanı olan 6 katlı binanın bedeli 5 milyon 250 bin YTL, Ankara Çankaya''daki 1786 metrekare yüzölçümlü arsanın bedeli de 5 milyon YTL. Bu arada Kocaeli Gölcük''teki konut imarlı 915 metrekarelik 16 bin 500 YTL''lik bir arsa ise satıştan çekildi.

Zeyport''un yanındaki liman
TCDD adına satılacak mülklerde muhammen bedel yok. En küçük gayrimenkuller Adana Pozantı''daki 7 metrekarelik arsa ile Elazığ Maden''deki 16 metrekarelik arsa. En büyük gayrimenkul ise Erzurum''daki 38 bin 200 metrekarelik tarla. Ancak bu listede en fazla ilgi görmesi beklenen gayrimenkul, son zamanlarda gayrimenkul fiyatındaki yükselişi ile dikkat çeken Zeytinburnu''nda, Ataköy Turizm alanı kapsamında yer alan Kazlıçeşme''deki 1100 metrakeralik arsa ile 15 metre genişliğinde 130 metre uzunluğundaki iskele. 17 bin 607 metrekarelik limana halen büyük gemiler yanaşabiliyor ve gümrüklü saha içindeki iskele yurtdışından gelen ve özellikle bavul ticareti konusunda çalışan gemiler tarafından kullanılıyor. 14 bin metrekaresi Zeytinburnu Belediye Başkanlığı''na kiralanan iskele, Zeyport Yat Limanı''nın hemen yanında. TCDD''nin listesinde Büyükçekmece''de İSKİ koruma alanındaki bazı konut arsaları da var.

TCDD''ye gayrimenkullerden biri de İzmir''de Kordon''daki otel alanı. 4848 metrekare arazisi bulunan mülk daha önce de satışa sunulmuş ancak TCDD gelen teklifleri beğenmediği için satıştan çekmişti. İçinde bir adet restoran, disko, sandviç büfesi, Tofaş yetkili servisi, oto tamircileri, 2 oto galerisi ve 1 adet 2 katlı konut bulunan arazinin otel imarı bulunuyor. Katılacak olanların 50 bin YTL katılma teminatı yatırması gereken gayrimenkulde disko ve konut olarak kullanılan binaların korunması şartıyla alıcı şehrin gözde noktalarından bu alana otel yapabilecek.

Yeni imar planı beklenen yerler de var
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) gayrimenkulleri arasında, halen TOKİ''nin yeni yerleşim alanları kurduğu Küçükçekmece''deki bazı arsalar da bulunuyor. Bazıları toplu konut yapmaya müsait olan arsalar için yapılan duyuruda, yeni imar planı beklendiği belirtiliyor. Küçükçekmece tapu kütüğünde resmi kurum yeri olarak ayrılan arsaların plan değişikliği ile birlikte daha fazla değerleneceği düşüncesiyle ilgi çekeceği düşünülüyor. 5 arsa içinde en küçük olanı Kayabaşı Resneli Çiftliği''ndeki 4746 metrekare büyüklüğündeki arsa, muhammen bedeli 9440 YTL, en büyük olanı ise aynı bölgedeki 61 bin 973 metrekare büyüklüğündeki arsa. Onun da muhammen bedeli 4 milyon 950 bin YTL.
Konuyla İlgili LinklerTakip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.