Haberler

Malezyalı mimardan apartman katında bahçe

Tarih: 18 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Fehim Genç

Tulip Gayrimenkul İcra Kurulu Üyesi Atalay Kocatepe, Ispartakule mevkiinde inşaatına başlayacakları 932 dairelik Tulip Bahçeşehir projesinin, mimarlık dünyasının yakından tanıdığı Malezyalı mimar Ken Yeang tarafından tasarlandığını söyledi.

Kocatepe, Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) 117 bin metrekarelik arsası üzerinde kâr paylaşımı modeliyle inşa edilecek sitenin, İngiliz CGR Construction, Hollandalı Panagro ve Van Herk Groep ile Türk şirketi Özgür İnşaat ortaklığıyla kurulan Tulip Gayrimenkul tarafından hayata geçirileceğini kaydetti. Kocatepe, "TOKİ''den ihale alan yabancı ortaklı ilk şirketiz" dedi.

Tulip Bahçeşehir projesinin 16''şar katlı 12 bloktan meydana geleceğini belirten Atalay Kocatepe, mimar Ken Yeang''ın bu apartmanların bazı katlarını ve teraslarını bahçe olarak tasarladığını ifade etti. Kocatepe, şunları söyledi:
"Yapacağımız projenin bir ayrıcalığı olmalıydı. Bu nedenle projeyi Malezya kökenli Ken Yeang''a verdik. Biliyorsunuz binalarda dört cephe vardır. Ancak Yeang''a göre çatılar binaların beşinci cephesidir. O nedenle çatıları da bir yaşam alanı olarak planlıyor. Bizim binalarımızın çatılarında kurulacak bahçeler, orada yaşayanların ortak yaşam alanı olacak. Ayrıca binaların ara katlarında da apartman sakinlerinin park gibi kullanabileceği yeşillendirilmiş avlular yer alacak."

Buz pateni pisti de olacak
Tulip Bahçeşehir projesinde yüzme havuzu ve spor salonunun yanı sıra bir de buz pateni pistinin olacağını belirten Kocatepe, daireler hakkında da şu bilgileri verdi:
"Sitemizde 85 ile 95 metrekare arasında değişen 1+1, 112 ile 150 metrekare arasında değişen 2+1, 150 ile 180 metrekare arasında değişen 3+1 ve 180 ile 300 metrekare arasında değişen 4+1 tipinde dairelerimiz olacak. Bahçe katı ve çatı dubleksi şeklinde daireler de yapacağız. Bizim fiyatlarımız orta gelir seviyesindeki insanlara hitap edecek. Fiyatlarımız metrekare başına 1500-2000 dolar arasında olacak."

''Biz de maketten satacağız ama arkamızda TOKİ var''
İnsanların konut alırken çok dikkatli olması gerektiğini belirten Atalay Kocatepe, "Özellikle maketten ev alırken firmanın güvenilir olup olmadığı çok iyi araştırılmalı" dedi. Maketten yapılan satışlara ilişkin şikayetlerin artmaya başladığını anımsatan Kocatepe, şunları söyledi:
"Tüketiciyi koruyan kanunlar var ama firma inşaatı tamamlayamaz ve evi teslim edemezse yapacak fazla bir şey yok. Ev almak isteyenler evdeki hesabını çok iyi yapmalı. Ev almak için sadece maaşınızı ortaya koymayın. Maaş bugün var, yarın yok. Çalışma hayatında koşullar çok zor. Özel şirketlerde yönetici değişince bütün ekip değişiyor. Üç ay işsiz kalınca ev taksitlerini kim ödeyecek?"
Kendilerinin de maketten ev satacağını ancak Tulip Bahçeşehir''in TOKİ güvencesi altında olduğunu vurgulayan Kocatepe, şöyle konuştu:
"İnsanların, maketlerin güzelliğine kapılarak, ''bu çok güzel'' diye atlamaması lazım. Bunu her proje sahibi söylemez. Ben söylüyorum çünkü benim projemin arkasında TOKİ var. Zaten beni denetliyor. Ben yanlış yaparsam tepeme önce TOKİ binecek. TOKİ güvencesinde ev almak başka bir şey. Başımızda Demokles''in kılıcı gibi. Metrekare fiyatlarına bile bakıyor. ''Benim şartlarıma, benim geçmişime uygun mu'' diye soruyor."

Kentsel dönüşüm yarışmasını kazandı
Ken Yeang, 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından açılan Küçükçekmece İç ve Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması yarışmasını kazanmıştı.
Ken Yeang ve ekibinin hazırladığı Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projesi''nde ekolojiyle şehir hayatı arasında denge kurularak eko sisteme zarar vermeden bir şehir ortamı yaratılması hedefleniyor. Trafik, eko sistemin dışında tutuluyor.
Daha fazla yaya geçişlerinin öngörüldüğü, sakin bir şehir hayatı planlanıyor. Projede park ve servis yollarına ağırlık veriliyor. Karayolları gizleniyor. Doğaya ve yayaya değer vermeyi hedefleyen projede ayrıca yeşil donatı alanları, otopark, park alanları, marina, 7 yıldızlı bir otel ve aquapark yer alıyor.

''Yeşil'' binalar tasarlıyor
Gökdelenleri ''kuru binalar'' olarak tanımlayan Ken Yeang, tasarladığı binalarda büyük hacimli peyzajlara yer veriyor. Yeang''ın projeleri arasında Çin''deki Shenzen havaalanı, Singapur ulusal kütüphanesi ve İngiltere''deki BBC yayın binası ilk sırada sayılıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.