Haberler

Yaylalarda kaçak yapılaşma başladı

Tarih: 18 Ekim 2007 Kaynak: Birgün

Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu''nun, yaylalardaki yerel mimarinin korunması amacıyla bu yıl başlattığı uygulamayla, otantik yapılarını korudukları için "Yeşil Bayrak Ödülü" verdiği yaylalardan biri olan Torul ilçesine bağlı Minarlı Yaylası''nda bile yaklaşık bir ay önce asılan bayrak kaldırılarak, 4 kaçak yapı inşa edildi. İmar Kanunu''na aykırı bir şekilde yapılmak üzere birçok bina temelinin de açıldığı görüldü. Kaçak yapıları fotoğraflarını çekerek ilgili yerlere şikayet eden vatandaşlar, Jandarma Komutanlığı Çevre Timleri''nin kaçak yapıları görmesine rağmen yıkım için bir işlem yapılmadığını öne sürdüler. "Yeşil Bayrak Ödülü" verdiği yaylada aradan kısa süre geçmesine rağmen kaçak yapı yapıldığını öğrenen Vali Salihoğlu''nun, bu binaların yıkımı için kaymakamlara talimat vererek hemen yasal işlem başlattığı öğrenildi.

Süreç Nasıl İşliyor?
İmar Mevzuatına aykırı olarak yapılan yapılar, ruhsatsız olarak başlandığı için 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre Valilik veya belediye tarafından o andaki inşaat durumu tespit edilerek mühürleniyor. Adliyeye sevk edilerek yasal işlem başlatılan kaçak yapı sahipleri, binanın mühürlenmesinin ardından geçen bir aylık sürede yapının ruhsatlı olduğunu ispat edemezlerse, yıkım kararı alınıyor. Mahkemenin ön gördüğü para cezasıyla birlikte binanın yıkım masrafı da bina sahibinden tahsil ediliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.