Haberler

Küresel ısınma Akdeniz''i yakacak

Tarih: 18 Ekim 2007 Kaynak: Birgün
Küresel ısınmanın en önemli etkilerinden olan kuraklık son yıllarda yalnızca Türkiye''yi değil, Avrupa''nın birçok bölgesini etkisi altına aldı. Kuraklıktan en çok İspanya, Türkiye, Portekiz ve İngiltere zarar görüyor. Avrupa Çevre Ajansı''na göre Avrupa''da kuraklıktan en çok etkilenecek kesimin Akdeniz havzası olduğunu söyleyen WWF Türkiye Su Kaynakları Program Müdürü Buket Bahar Dıvrak, Türkiye''de ise Karadeniz ve Marmara bölgelerinin bir kısmının düşük su sorunuyla karşı karşıya kalacağını, Ege ve Orta Anadolu bölgelerinde ise çok ciddi su sıkıntısıyla baş etmek zorunda kalınacağını bildirdi.

''Sıcaklıklar 5 Derece Artacak''
20. yüzyılda dünya sıcaklığının 0.6 derece, Avrupa sıcaklığının ise 0.95 derece arttığına dikkati çeken Dıvrak, şöyle devam etti: "Akdeniz havzasında gelecekteki gelişmelerin etkilerinin, dünya ortalamalarından daha vahim olacağı öngörülüyor. 2025 ''te, küresel ısınmanın 1 derece olacağı tahmin ediliyor. Böyle bir durumda Akdeniz havzasında sıcaklıklar 0.7-1.6 derece arasında artacak. 20-50 yıl sonra sıcaklık artışının 2 dereceyi bulabileceği tahmin ediliyor. 2 derecelik bir artışla Akdeniz iklimi daha da ısınacak, kuraklık geniş ölçüde hissedilecek ve iklimde değişiklikler görülecek. Bölgedeki sıcaklık artışı şu anki koşullardan 1-2 derece daha artacak. Ancak, İtalya ve Türkiye''nin, denizin hafifletici etkisinden uzak kalan iç kesimlerinde sıcaklıklar 5 dereceye kadar artabilecek."

Aşırı Sıcak Günlerin Sayısında Artış
Buket Bahar Dıvrak, Akdeniz''de özellikle iç kesimlerde aşırı sıcak günlerin sayısının artması ve bölgenin kuzeyinde yaz mevsiminde yağış miktarının yüzde 30 azalmasının beklendiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "2 derecelik sıcaklık artışı, Güney Akdeniz''de yıl boyunca orman yangını tehlikesini de beraberinde getirecek. Akdeniz''in diğer bölgelerinde ise orman yangını tehlikesinin altı haftaya kadar uzayacağı bildiriliyor. Sıcaklık ve kuraklık, tarımsal verimde düşüşe yol açacak. Sıcak hava dalgalarındaki artış ve orman yangınları, yaz aylarında Akdeniz''in tatilcileri kaybetmesine neden olacak. İlkbahar ve sonbahar bazı tatilciler için halen cazip olmaya devam etse de aileler yaz tatillerini başka yerlerde geçirmeyi tercih edecek."

''Bitkilerde Kayıp Olacak''
Kuraklığın etkilerinin hissedilmeye başlandığı bölgede, daha kurak iklim, yağış miktarında düşüş, tarımda su tüketiminin giderek artması, yüzey sularının kaybedilmesi gibi sorunların şimdiden büyük sıkıntı yaratmaya başladığına değinen Dıvrak, yapılan son çalışmaların 2 derecelik sıcaklık artışının Kuzey Akdeniz''de bitkilerin yüzde 50 oranında kaybedilmesine yol açacağını gösterdiğini, bu kaybın İspanya''nın kuzeyi, dağları ve özellikle Fransa''da yüzde 8o''e kadar çıkabileceğini kaydetti.

Buket Bahar Dıvrak, orman yangınlarında-ki artışın, istilacı türlerin ve odarın yayılmasına, dolayısıyla orman yangınlarının daha geniş alanlara sıçramasına neden olacağını belirterek, "WWF''nin 2006''da yayınlanan raporuna göre, küresel iklim değişikliği Akdeniz havzasını kuraklıkla vuracak" dedi. Tüm Akdeniz havzasında yağışların son 25 yılda yüzde 20 azaldığının görüldüğünü, 2050''ye gelindiğinde deniz seviyesinin 20-40 santimetre oranında artmasının beklendiğini dile getiren Dıvrak, bu durumun en çok Türkiye ve Cezayir gibi ülkeler ve deltalarının zarar görmesine neden olacağını vurguladı. Dıvrak, "Su kaynakları hem yağışlı hem kurak dönemlerde iyi yönetilmezse, kuraklık kronik bir sorun haline gelecektir ve etkileri artacaktır" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.