Haberler

''2005 trendi geçmişte kaldı, proje yapmak değil evi satmak önemli''

Tarih: 18 Ekim 2007 Kaynak: Sabah
Konut açığı ve depreme dayanıklı konutlara ilgi olduğu sürece inşaat sektörünün büyümeye ve Türkiye''nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edeceğine dikkati çeken Güneri, "Artık bin adetlik dev konut projelerine imza atılabileceğini düşünmüyorum. Sektörde faaliyet gösterenler adımlarını sağlam atmalı" dedi.

Güneri İnşaat Başkan Vekili Teoman Rıza Güneri, sektörün 2005''teki hızından uzak olduğuna işaret ederek, "Artık binlerce konutluk projelerin kolay yapılacağını düşünmüyorum. Çünkü satmak yapmaktan önemli" dedi Güneri İnşaat''ın 2007 yılındaki çalışmaları hakkında bilgi vermek ve gelecekteki yatırım hedeflerini paylaşmak üzere bir toplantı düzenleyen şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Teoman Rıza Güneri, konut sektöründeki büyümenin 2007 yılında da devam ettiğini ancak, 2005''teki trendin yakalanamadığını ifade etti. 2005 yılında sektörün dev konut projelerine imza attığını dile getiren Güneri, "İnşaat sektörü açısından 2005 çok parlak bir yıldı. Böyle bir dönemin bir daha geleceğini sanmıyorum. Faiz oranları yüksek olmasına rağmen, 2006 yılı da inşaat sektörü için kötü bir yıl olmadı. 2007 yılı ise hareketli idi ama 2005 yılının başarısını yakalayamadı" şeklinde konuştu.

Adımlar sağlam atılmalı
Konut açığı ve depreme dayanıklı konutlara ilgi olduğu sürece inşaat sektörünün büyümeye ve Türkiye''nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edeceğine dikkati çeken Güneri, "Belki büyüme çok hızlı olmayacak, 2005 trendi yakalanamayacak ama devam edecek. Artık bin adetlik dev konut projelerine kolay kolay imza atılabileceğini düşünmüyorum. Çünkü proje üretip arz etmekten ziyade, satılabilirliği önem kazanacaktır. Bundan sonrası için sektörde faaliyet gösterenler adımlarını sağlam atmalı" dedi.

Orta gelirliye ilk proje
Konuşmasında Güneri İnşaatın gerçekleştirdiği son dönem projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Vekili Teoman Rıza Güneri, bugüne kadar ağırlıklı olarak İstanbul Anadolu yakası boğaz hattında lüks konutlar inşa ettikleri belirtti. Güneri, B ve C orta gelir grubuna hitap eden ilk konut projelerini ise Avrupa Yakasıında başlattıklarını hatırlattı. 2006 yılında inşaatına başladıkları İkebana Evleri''nin toplam 8 blok ve 300 daireden oluştuğunu söyleyen Güneri, evlerin tamamını Haziran 2008''de teslim edeceklerini vurguladı. Daire fiyatlarının metrekareye ve projedeki konumuna göre değiştiğini belirten Güneri, projede yer alan dairelerin fiyatlarının 190-600 bin YTL arasında değiştiğini söyledi. Güneri, şu bilgileri verdi: "Güneri İnşaat 23 yıldan bu yana faaliyet gösteren ve İstanbulvilla, yalı, köşk, konak inşa eden bir kuruluştu. İkebana Evleri bizim, B ve C grubuna hitap eden ilk konut projemiz oldu. Projenin inşaat maliyeti yaklaşık 55 milyon dolar. Şu ana kadar, projede yer alan dairelerin yüzde 66''sının satışını gerçekleştirdik."

Kandilli ve Çengelköy''de butik villa
Bu arada İstanbul Anadolu Yakası Kalamış''ta da 40 daireden oluşan bir projelerinin olduğunu vurgulayan Güneri, bu projede kaba inşaatın bittiğini ifade etti. Diğer taraftan Maslak''ta rezidans ve iş merkezi ile Tarabya''da bir site projelerinin de olduğunu söyleyen Teoman Rıza Güneri, bu projelerin inşaatına 2008 yılında başlayacaklarını söyledi. Güneri, önümüzdeki yıl Kandilli ve Çengelköy''de butik villa projelerine başlayacaklarını da sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.