Haberler

Derelere "Hayat Öpücüğü"

Tarih: 19 Ekim 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Sahil beldelerindeki çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaptığı temizlik ve yenileme ile derelerde su sirkülasyonunu yeniden sağlıyor. Suyu temizlenen dereler, balıkların geri dönüşü ile yeniden hayat buluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Seferihisar İlçesi’ne bağlı Ürkmez ve Doğanbey ile Menderes ilçesine bağlı Gümüldür, Ahmetbeyli ve Özdere’de derelerin denizle birleştiği noktalarda temizlik çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar kapsamında derelerin yan duvarlarına deniz içine kadar istifli taş döşenerek, sahilden dere ağzına kadar tekrar kum gelmesi engelleniyor. Toplam 17 derede yapılacak çalışmalar sayesinde, ağızlarda tabandan 1.5 metre yüksekliğe ulaşarak tıkanma yaratan kumlar temizlenerek kışın yaşanacak taşkınların önüne geçiliyor.

İZSU Genel Müdürlüğü, derelerin denizle birleşen mansap noktalarının yanısıra, arka kısımlarda da temizlik çalışması gerçekleştiriyor. Büyük kepçelerle yılların biriktirdiği ve tabandan 1.5 metreye kadar yükselen kum ve atık malzemelerin temizlenmesinin ardından dere kenarlarının denize açılan kısmında sahillerden tekrar kumların bu noktalara birikmemesi için taş dolgu ile düzeltme yapılıyor. Dere yan duvarlarının deniz içine kadar giren ağız kısımlarına büyük taşlarla istif yapılarak set çekiliyor. Bu sayede yıllardan bu yana biriken atık malzemeler ile tıkanan ve neredeyse sahillerle birleşen dere ağızları temizlenip kenarlarına set çekilerek dere taşkını tehlikesi önlenmiş oluyor.

Denizle tekrar birleşen derelerde su sirkilasyonu da sağlandığı için koku gideriliyor ve ayrıca balıklar derelere geri dönüyor. Bu işlemin doğal sonucu olarak, derelerdeki kirli su görüntüsü yerini temiz su görüntüsüne bırakıyor. Temizlik çalışmaları yapılan derelerin çevresinde oturan vatandaşlar, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu çalışmadan oldukça memnun.

Seferihisar’a bağlı Doğanbey Karakoç Deresi ile Küçük Azmak deresinin 150 metrelik bölümündeki imalatlar tamamlanarak, bu iki dere yeniden yıllar öncesindeki temiz görüntüsüne döndürüldü. Ürkmez Tokmaz deresindeki çalışmalar ise sürüyor. Ayrıca Gümüldür, Özdere ve Ahmetbeyli’de bulunan toplam 14 dere için yaklaşık 15 bin ton taş nakli yapılarak çalışmalara devam edilecek. Bu büyük taşlar dere mansaplarının denizle birleştiği noktaların kenarlarından, tekrar ağıza kum girmemesi için set yapmak amacıyla kullanılıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.