Haberler

Göcek’i kurtaracak projeye start

Tarih: 26 Ekim 2007 Kaynak: Akşam
Özel Çevre Koruma Kurumu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliğinde, “Türkiye Kıyı Alanları Yönetimi Projesi”nin ilk ayağını oluşturan ve Türkiye’de pilot uygulamayla, Göcek koylarının kirlilikten korunması amacıyla uygulamaya konulan, “Göcek Koylarının Taşıma Kapasitesinin Tespiti Projesi” ile hem denizler korunacak hem de yat turizminin gelişmesine katkı sağlanacak.

Proje, ÖÇKK yetkilileri ve ODTÜ öğretim üyeleri tarafından Göcek’te yapılan toplantıda, yerel yöneticilere ve ilgililere tanıtıldı. Ülkemiz yat turizminin önemli merkezlerinden Göcek’te, yat turizminin geleceği için, tüm Türkiye kıyalarına örnek teşkil edecek bir proje uygulanıyor. Proje uygulamasıyla, koylardaki mevcut yat kapasiteleri tespit edilirken, deniz kirliliğine yol açmayacak şekilde ilave kapasiteler de belirlenmiş olacak.

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Önder Kıraç, “Göcek Koylarının Taşıma Kapasitesinin Tespiti Projesi”nin, Türkiye’de ilk defa Göcek’te uygulanmakta olduğunu söyledi. ÖÇKK Başkanı Kıraç, Göcek’in ülkemiz yat turizmi için büyük önem arz ettiğine işaret ederek, bu yerin ve denizlerin kirlilikten korunmasının da aynı derecede önemli olduğunu kaydetti. Projeyle, koylarda, kıyardan itibaren kirlenmenin etkili olduğu sınırların belirleneceğini belirten Önder Kıraç, kurumun, koruma kullanma dengesine büyük önem verdiğini, bu amaçla ODTÜ ile işbirliği içinde koyların kirlilik sınırları tespit edilerek, bu kirliliği arttıran faktörlere izin verilmeyeceğini bildirdi. Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır da Göcek’teki yurttaşların sermayesinin doğa ve denizler olduğuna dikkat çekerek, denizlerin ve doğanının korunmasına yönelik tüm projeleri desteklediklerini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.