Haberler

Anafartalar''ın cephesi değişiyor

Tarih: 26 Ekim 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Hicran Özdamar


Kentin kalbi Kemeraltı''nın merkezi konumundaki Anafartalar Caddesi''ndeki binaların saklı güzellikleri ortaya çıkarılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan "Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi" kapsamında 72 tarihi bina yenilenerek "eski" görünümlerine kavuşturuluyor. Kemeraltı''nın sürekli ziyaretçilerini şaşkına uğratan değişiklik sonrası insanlar, bölgeden geçerken "Burası böyle miydi gerçekten?" diye sormadan edemiyor. Ağustos ayında başlayan projeyle yapıların yeni yıla yeni yüzleriyle girmesi planlanıyor. Dükkanların kapalı olduğu gece saatlerinde yürütülen restorasyon çalışmalarıyla, tarihi Kemeraltı Çarşısı''nın yeniden eski günlerine döndürülmesi amaçlanıyor. Bölgeyi turizmin can damarı yapmayı hedefleyen projenin ilk bölümünde Konak girişinden başlayarak sürdürülen çalışmaların yüzde 60''ı İzmir Valiliği''nde oluşturulan Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Dair Katkı Payı''ndan karşılanıyor. Yüzde 40''lık bölüm ise

mülk sahipleriyle kiracılardan tahsil ediliyor. Çalışmalar kapsamında, çarşı çarpık yapılaşmadan arındırılıyor. Tabelalara standart getirilirken, klimaların dış üniteleri cepheden görünmeyecek yerlere taşınıyor. Konak Belediyesi''nde incelenen yapı dosyalarına ait ruhsat bilgilerinden farklı olarak gerçekleştirilen uygulamalar kaldırılıyor. Cephelerde görüntü kirliliği yaratan kablolar toplanıyor. Duvarla örülüp yok edilen pencereler, aslına uygun olarak yeniden yapılıyor. Dokuya aykırı açılan pencereler kapatılıyor. Süsleme restorasyonları ve sıva tamiratları yapılıp tüm cepheler, koruma kurulu tarafından onaylanan "Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı"nda belirtilen renklerle boyanıyor. Güneş ve yağmurdan korunmak için her binanın rengiyle uyumlu tente ve ferforje sundurmalar yapılıyor. Yapıların önüne bir hat çizilerek ve ticari faaliyetlerin bu hattı aşmalarına izin verilmiyor. Projeyle ruhsatsız yapılaşmaya izin vermeyecek denetimlere de bir altlık oluşturması amaçlanıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.