Haberler

Başkan Kocaoğu: "Kent Dönüşümünde Ciddi Adımlar Atıyoruz"

Tarih: 26 Ekim 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir’in artık tamamen planlı bir şekilde projelendirildiğini ve yatırımların buna göre yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “en büyük sorun” olarak nitelendirdiği çarpık kentleşmeye karşı çok önemli adımlar attıklarını açıkladı. 8. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon+Sodex Fuarı’nın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in en büyük sorunun çarpık kentleşme ve gecekondu olduğunun altını çizerek, bu konuda önemli adımlar attıklarını ve örnek projeler gerçekleştirdiklerini kaydetti. İzmir’in artık tamamen planlı bir şekilde projelendirildiğini ve yatırımların buna göre yapıldığını belirten Başkan Kocaoğlu, “Alsancak’taki, Karşıyaka, Bornova merkezdeki vatandaşımız hangi olanaklardan faydalanıyorsa, kentin çarpık yapılaşmış bölgelerinde ya da yeni bağlanan belde ve ilçelerindeki vatandaşlarımız da aynı imkanlara kavuşsun istiyoruz” diye konuştu.

8. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon+Sodex Fuarı Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi’nde açıldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, İzmir Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özsakarya, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’de gecekondu ve çarpık yapılaşmayı önlemek amacıyla sürdükleri çalışmaları anlattı. Meclisten geçen Nazım İmar Planı ve Stratejik Plan ile İzmir’in 10 yılını planladıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, “Bu plan İzmir’in sağlıklı büyümesine ve gelişmesine katkı koyacak. Kent dönüşümü konusunda ciddi adımlar atıyoruz. TOKİ’nin Uzundere’de inşaatını bitirmek üzere olduğu konutlarda heyelan bölgesindeki 2156 aile yaşayacak. Bu bölgede satın aldığımız 924 konutu yine kent dönüşümünde kullanacağız. Kadifekale ve Ballıkuyu’da boşaltılan gecekondu bölgelerinde Kültürpark büyüklüğünde yeşil alan kazandıracağız. Gürçeşme’de kent döşümü için oluşturacağımız 240 konutun projeleri bitmek üzere. Yine Karşıyaka Yalı Mahallesi’ndeki yaklaşık 500 gecekondu Karşıyaka Belediyesi ve Toki işbirliği ile Örnekköy’de yapımı tamamlanan güvenli konutlara taşınacak. Buca’da da ayrıca 578 konut yapıyoruz” diye konuştu. Herkesin hayallerinde yer alan İzmir’i yaratmanın güç ve engellerle dolu olduğunun altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kente geleceğe hazırlamak için yılmadan karamsarlığa kapılmadan çalıştıklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, bu konuda yaptıkları çalışmaları özetledi.

Tarihi geçmişi geleceğe taşımak
Kadifekale’den Kemeraltı’na kadar uzanan bölgenin “Kentsel Koruma ve Yenileme Alanı” ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu’na başvurduklarını belirten Başkan Kocaoğlu, onayın bugünlerde geleceğini, bu projenin hayata geçmesi ile bölgenin turizmin gelişip canlandığı bir yapıya kavuşacağını belirtti. Başkan Kocaoğlu, Aliağa – Menderes Raylı Sistem ile Üçyol – Üçkuyular metro hattı çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek 11 kilometre olan metro hattını 2008 sonunda, 2009 başı gibi 90 kilometre ilaveyle 100 kilometreye çıkaracaklarını söyledi. 1 katrilyonluk yatırımla metro ağını 9 kat büyüteceklerini belirten Kocaoğlu, İzmirlilerin en çağdaş şekilde yolculuk yapmalarını sağlayacaklarını açıkladı.

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Mehmet Özsakarya ise İzmir’in 2015 EXPO adaylığında belirlediği “Daha sağlıklı bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık” temasına destek olmak amacıyla kongrenin ana temasının “sağlıklı kentler için sağlıklı yaşam hacimleri” olarak belirlediklerini belirtti. 1993 yılından bu yana her iki yılda bir düzenlenen kongrenin fuarlar ve kongreler kenti olma yolunda ilerleyen İzmir’e kazanç sağladığını belirten Özsakarya, 28 Ekim’e kadar sürecek fuara 15 bin ziyaretçi beklediklerini belirtti. Doğalgaz, ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma, jeotermal ve güneş enerjisi sistemleri konularını kapsayan 127 firmanın katıldığı fuar, 28 Ekim tarihine kadar açık kalacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.