Haberler

Bayrampaşa IKEA''ya "sessiz" açılış

Tarih: 8 Kasım 2007 Kaynak: Radikal
İlkini Mayıs 2005''te Ümraniye''de açtığında, üç girişte de trafiğin kilitlendiği IKEA mağazasına ulaşmak isteyen arabasını yolda bırakıp mağazaya koşmuştu. Kuyruğa girenlere su servisi yapılmıştı. Aşırı ilgi, IKEA''cıları da şaşırtmıştı. İstanbul''da Avrupa yakasındaki ikinci mağaza ise dün sessiz sedasız Bayrampaşa''da açıldı. IKEA, mağazanın açılışını önce 1 Kasım 2007 olarak duyurdu. Hatta, son kataloğunun kapağına, ''Büyük Açılış 1 Kasım 2007'' olarak yazmıştı. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Mağazanın çevre yolları ve düzenlemesi hedeflenen zamanda tamamlanamamıştı.

"Mütevazı olsun istedik"
Ve IKEA hiçbir basın duyurusu yapmadan mağazayı dün açıverdi. Doğal olarak kimsenin haberi olmadığı için iki yıl önceki Ümraniye açılışındaki kalabalıktan eser yoktu. Sessiz açılışla ilgili sorularımızı yanıtlayan IKEA Pazarlama Müdürü Gülden Sincer, içinde bulunulan ortamda coşkulu bir açılış istemediklerini söyledi. Sincer şöyle konuştu: "IKEA Bayrampaşa mağazasının kapılarını açtık. IKEA Ümraniye IKEA''nın Türkiye''deki ve İstanbul''daki ilk mağaza, IKEA Bornova da İzmir''in ilk mağazası olmaları nedeniyle ''Büyük Açılış'' kampanyalarıyla açıldı. IKEA Bayrampaşa mağazası ise, Türkiye''deki üçüncü, İstanbul''daki ikinci mağazamız olması nedeniyle mütevazı bir açılış yapma gereği duyduk.

30 bin kişi gitmişti
Mağaza çalışanlarımızla sabah saatlerinde birlikte yaptığımız geleneksel kahvaltı sonrasında kapılarımızı açarak ilk müşterilerimizi kabul etmeye başladık.

Bu kararımızı etkileyen bir diğer faktör ise, ulusumuzun içinde bulunduğu üzücü ortam nedeniyle coşkulu bir açılış kampanyasını uygun bulmamamızdır." İki yıl önceki açılış günü IKEA''yı 30 bini aşkın kişi ziyaret etmişti. O günkü açılışta, Inter IKEA Başkanı Hans Skalin, IKEA''nın Türkiye''ye girdikten sonra Türkiye pazarında kalmayı düşündüğünü ifade etti. Skalin, Türk halkının IKEA ile uygun fiyatlı, iyi tasarlanmış, kaliteli mobilya ve ev aksesuvarlarını temin edebileceklerini söyledi.

İsveç''in Ankara Büyükelçisi Anne Dismorr ise, Türkiye''de bulunduğu süre içinde sürekli olarak IKEA''nın Türkiye''ye ne zaman geleceğinin sorulduğunu anlatarak, IKEA''nın Türkiye''ye gelmesinin, Türkiye''nin ekonomisinin pozitif gelişmesinin bir yansıması olduğunu belirtti.

Bakalım bu hafta sonu İstanbul Bayrampaşa''daki IKEA''nın ikinci mağazası 30 bin ziyaretçi rekorunu geçebilecek mi?

266''ncı mağazası
IKEA''dan yapılan yazılı açıklamada, firmanın Türkiye''deki üçüncü, İstanbul''daki ikinci mağazası olan IKEA Bayrampaşa mağazasının, dünyanın 266''ncı IKEA mağazası olduğu aktarıldı. 28 bin 800 metrekare büyüklüğündeki mağazada 7 bin çeşitten fazla ürün bulunuyor. 420 çalışanıyla ziyaretçilerine hizmet verecek olan haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor olacak. IKEA Bayrampaşa mağazası, Hal-Otogar Bayrampaşa yolu üzerinde bulunuyor.

56 adet örnek yaşam alanı ve çözüme yönelik olarak döşenmiş farklı metrekarelerdeki üç ev (22, 35 ve 55 metrekare) ile IKEA Bayrampaşa mağazası, ziyaretçilerine milyonlarca bedava fikir ve akıllı çözüm sunarak kendi yaşam alanlarını yaratmaları için ilham kaynağı olmayı amaçlıyor. Diğer IKEA mağazalarında olduğu gibi IKEA Bayrampaşa mağazasında da bir evin baştan aşağıya döşenebilmesi için gereken tüm mobilya ve ev aksesuvarları var. Koltuktan yatağa, masadan sandalyeye, mutfaktan banyoya, sofra ve pişirme aksesuvarlarından ev tekstiline, aydınlatmadan çocuk mobilya ve aksesuvarlarına kadar ürün gamı, tek bir çatı altında ziyaretçilere sunuluyor.

İsveç gıda marketi var
IKEA''dan verilen bilgiye göre, ailelerin çocuklarıyla birlikte tüm bir günü rahat ve keyifle geçirmelerini sağlamak amacıyla Bayrampaşa mağazasında diğer mağazalarında olduğu gibi, anne ve babaların alışveriş yaparken çocuklarını güvenle bırakabilecekleri ''Çocuk Cenneti'' alanı, IKEA restoranı, çocuklara özel restoran ve mönüsü, çocuk oyun alanları, alışveriş sonrasında yola çıkmadan önce uğranabilecek kafe alanı ve İsveç gıda ürünlerinin alınabileceği İsveç tarzı mini gıda marketi bulunuyor.

Türkiye hedefi dört yılda dört mağaza
Türkiye''deki diğer IKEA mağazaları gibi IKEA Bayrampaşa mağazası da, MAYA Holding A.Ş.''nin ana hissedarı olduğu MAPA Mobilya ve Aksesuar A.Ş. ile iş ortaklığı faaliyetine devam ediyor. IKEA''dan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Çoğunluk için daha iyi günlük yaşam yaratmak vizyonuyla hareket eden IKEA mağazaları bu doğrultuda ilerleyerek mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmak için yatırımlarına hızla devam ediyor. 2005 yılında Türkiye''de ilk mağaza açılışı ile ilk dört yılda dört mağaza hedefini açıklayan IKEA, bu doğrultuda ilerleyerek, Bayrampaşa mağazasıyla bu hedefe ulaşmak için büyük bir adım daha atmış olacak. 50 milyon avroluk yatırım yapılmış olan Bayrampaşa mağazasından sonra Türkiye''de büyümeye devam edecek olan IKEA, önümüzdeki dört yıl içinde Adana, Ankara, Antalya ve Bursa mağazalarını açmayı hedefliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.