Haberler

"Nükleer taslağı hazır, görüşlerinizi bekliyoruz!"

Tarih: 30 Kasım 2007 Kaynak: Birgün
Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral ihale ilanına 2008 Nisan ayında çıkılmasının planlandığını söyledi. Güler, Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun ile ilgili olarak düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Nükleer santrali ihalesinde elektrik alım garantisi en önemli unsur olacak" dedi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu''nun (TAEK) nükleer santral işine girebilecek şirketlere dair belirlediği ölçütleri taslak halinde sivil toplum örgütleri, akademisyenler, şirketler ve ilgili kuruluşların görüşüne sunma toplantısında konuşan TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu, bu konuda katkı, görüş ve eleştirilerin alınacağını söyledi. TAEK Başkan Yardımcısı. Dr. Ali Tanrıkurt açıklanan ölçütlerin teknik şartname olmadığını vurguladı.

Türkiye''nin Talepleri Olacak
Nükleer santral güncel ve kanıtlanmış teknolojik yenilikleri kapsayacak. Santralın "ciddi kaza" sınıfına giren kazalara karşı da radyolojik sonuçları hafifletecek önlemleri alacak şekilde tasarımlanmış olması değerlendirmede dikkate alınacak.

Nükleer santralın saha şartlarından kaynaklanan gerekler ve şartlar hariç, tasarımcı ülkenin güncel nükleer mevzuata uygun olacak önerilen santralı büyük ölçüde örnek teşkil edilebilecek. Böyle bir santral henüz yoksa planlanan santral örnek teşkil edecek. Lisanslamayla ilgili olarak Türkiye''nin mevzuat gerekleri ve nükleer düzenleme kuruluşunun talep edeceği şartlar saklı kalacak.

En Az Yüzde 60 Yerli Katkı
Nükleer santralin hizmet edeceği süre en az 40 yıl olacak. Yerli katla payına yönelik plan ve program önerilecek. Plan ve programda en az yüzde 60 yerli katkı payına ulaşılacak süreç gösterilecek. İşletme deneyimi, santralların işletme deneyimi değerlendirmesinde dikkate alınacak. İkinci ve üçüncü nesil santrallerin işletme deneyiminin belgelenmesi gerekecek. Elektrik çıkış gücü nükleer güç santralının her ünitesinin sahip olacağı garanti edilen net elektrik gücü 600 MW''tan büyük olacak. Değerlendirmeye alınacak santral tipleri teknolojik olarak sınanmış olacak. Bu nedenle 4. nesil nükleer santraller değerlendirmeye alınmayacak. Teknolojik sınanmışlık ölçütüyle üçüncü nesil santrallerin önünün açılması hedefleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.