Haberler

Antik tiyatro gün ışığına çıkarılıyor

Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Birgün
İzmir Kadifekale Anafartalar Caddesi''ndeki cephe düzenleme projesi ile Antik Roma Tiyatrosu''nun, Agora ve çevresiyle bütünleştirilmesi, yaya aksı destekli açık alan yaratılması hedefleniyor.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı "Kadifekale - Antik Tiyatro ve Çevresi Koruma Amaçlı İmar Planı''nı onayladı. Böylece 8500 yıllık tarihi ile önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmir''in en önemli tarihi miraslarından Antik Roma Tiyatrosu''nun gün yüzüne çıkarılması için yapılacak çalışmaların önü açıldı. Büyükşehir Belediyesi''nin alacağı Meclis kararından sonra kamulaştırmalar başlayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin gecekondu alanları arasına sıkışıp kalmış en önemli kültür miraslarından birisi olan Kadifekale - Antik Tiyatro ve çevresini gün yüzüne çıkarılarak kentle - kentliyle bütünleşmesinin ve turizme açılmasının, İzmir açısından çok önemli olduğunu söyledi. 

Agora Tarih Parkı Olacak 
Proje kapsamında Agora ve çevresi "Arkeoloji ve Tarih Parkı" olarak düzenlenecek. Bu kapsamda Kadifekale Anafartalar Caddesi''ndeki cephe düzenleme projesi ile Antik Roma Tiyatrosu''nun, Agora ve çevresiyle bütünleştirilmesi, yaya aksı destekli açık alan yaratılması hedefleniyor. Ayrıca, Arkeoloji ve Tarih Parkı''nda sanatsal çalışma üniteleri, açık sergi alanları, seyir terasları gibi unsurlar yer alacak. Kadifekale''den Agora - Bayramyeri''ndeki Roma Yolu ve Kemeraltı''nı da kapsayan 270 hektarlık alan, turizm bölgesi olarak gelişecek. Yapılacak çalışmalarla Agora, İkiçeşmelik Caddesi''nden de görünebilir hale gelecek. Konak''taki İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi''nden Kemeraltı - Agora - Basmane''deki Oteller Sokağı ve Kültürpark''ta bulunan Arkeoloji ve Sanat Müzesi''ne uzanan, içine Roma Yolu (Altın Yol), Antik Stadyum ve Kadifekaleyi de alan "kültür ve tarih" güzergâhı oluşturulacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.