Haberler

Gerze''de buruk sevinç

Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Şükran Özçakmak
Danıştay''ın Karadeniz Sahil Yolu Güzelçay - Sinop projesiyle ilgili kararı Gerze''de sevinç yarattı. Ancak doğa dostu Belediye Başkanı Recai Kuruoğlu kararı göremedi.

Danıştay 6. Daire, Karadeniz Sahil Yolu Güzelçay - Sinop 1. Kısım Projesi''ni iptal eden Samsun İdare Mahkemesi''nin kararına itiraz edip, "yürütmenin durdurulmasını" isteyen Karayolları Genel Müdürlüğü''nün talebini reddetti. Karar, kıyı dolgusuyla yol yapılmasına karşı çıkan Gerzeliler tarafından buruk bir sevinçle karşılandı. Ancak doğayı korumak için büyük bir mücadeleye girişen Belediye Başkanı Recai Kuruoğlu, karar ilçeye ulaşmadan yaklaşık 10 gün önce hayatını kaybetti.
DYP''li Kuruoğlu, AKP, CHP, DYP, DSP, ANAP, MHP, SHP ilçe başkanları, muhtar, oda ve kooperatif başkanlarının da imzasının yer aldığı dilekçeyle projenin iptalini istemiş, alternatif projeler sunmuştu. Karayolları''nın projesi de 14 Şubat 2002''de Gerze Belediye Meclis kararıyla reddedilmişti.

Ancak Karayolları buna rağmen inşaatı başlattı. Kuruoğlu''nun da destek verdiği çevreciler, Samsun İdare Mahkemesi''ne dava açtı.

Mahkeme, 9 Mayıs 2007''de sahil yolunun iptali yönündeki istemi haklı buldu. "Deniz geçkisinin, kara geçkisine oranla iki kat daha pahalı olduğu ve bu yönüyle kamuya mali külfet getireceği" kanaatine varan mahkeme, iptal gerekçesinde şöyle dedi:

"Dolgu planları onaylanmadan projeye başlandığı, bu yönüyle devlet yollarının projelendirme ve yapım sürecinde uyulması zorunlu temel kriterlere uyulmadığı, davaya konu 28 kilometrelik kısmının kara yönünde projelendirme olanağı olduğu halde bu hususun değerlendirilmediği, projenin kıyı ve imar mevzuatına uygun olarak hazırlanmadığı anlaşılmış olup dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunamadığına karar verildi."

"Mücadele sürecek"
Mahkemenin kararına itiraz eden Karayolları Genel Müdürlüğü, itiraz sonuçlanıncaya kadar, yerel mahkeme kararının yürütmesinin durdurulmasını yani, bu süreç içerisinde inşaatı sürdürmek istediğini belirterek Danıştay''a başvurdu. Danıştay, kararın iptaline henüz karar vermedi ancak inşaatın sürdürülmesi istemini reddetti. Ancak bu istemin reddini Kuruoğlu göremedi. Danıştay''ın verdiği karar çevrecilere, 8 Şubat''ta hastalığına bağlı olarak geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden Kuruoğlu''nun ölümünden 10 gün sonra ulaştı.

Belediye meclisi kararıyla başkanlık koltuğuna oturan Eyüp Çakır, "Hem devletin kaynaklarını hem de deniz ve koylarımızı tahrip edecek bu projeye karşı mücadelemiz, rahmetli başkanımız Kuruoğlu''nun bıraktığı yerden devam edecek" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.