Haberler

Kent Meydanı inşaatıyla daralan yol, Bursalılardan tepki görüyor

Tarih: 6 Mart 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Adem Elitok
Eski Santral Garaj yerine yapılan Kent Meydanı ortaya çıktıkça, çevreden gelip geçen yaya ve araç sahiplerinin şikâyetleri artıyor. Belediye ise yeni yapılacak kavşakla trafik sıkışıklığının biteceğini söylüyor.

Bursa''daki eski garaj mevkiine "Kent Meydanı" adıyla yapılan alışveriş merkezinin ardından, şimdi de alan kazanmak adına yapılan yol daraltmaları vatandaşı çileden çıkardı. Yeni hizmete giren Meydan Alışveriş Merkezi''nin çevre düzenlemelerini izleyen vatandaşlar büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Başlangıçta "Kent Meydanı" yapıyoruz diye yola çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi, proje ortaya çıktıkça meydandan çok binalar ile karşılaşan halkı hayal kırıklığına uğratmıştı. Uzun tartışmalara neden olan meydan, şimdilerde yol tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Alışveriş merkezinin çevre düzenlemeleri çerçevesinde Santral Garaj mevkiindeki bütün yollar daraltılarak kaldırıma dönüştürülüyor. 3 şeritin bile yetersiz olduğu yollar 2 şeride, kimi yerlerde ise tek şeride düşürülerek zaman zaman 9 metreyi bulan kaldırımlar oluşturuluyor. Uluyol, Fomara, Çarşamba ve Yalova yolunun kesişme noktalarında bulunan ve yoğun araç geçişine sahne olan yollar, sürücüler için tam anlamıyla çileye dönüştü. Uzun kuyrukların oluştuğu yollarda, sık sık tartışmalar ve kavgalar görülüyor. Uluyol''un çıkışına yapılan göbeğin de araç trafiğini daha fazla ağırlaştırdığı yorumları yapılıyor.

Sürücüler kadar, çevre esnafı da yapılan çalışmalardan şikayetçi. 20 yıllık esnaf Batı Market sahibi Nedim Çakmak, sabah 09.00''da başlayan trafik yoğunluğunun akşam saatlerine kadar devam ettiğini belirtiyor. İnsanların trafikte saatlerce beklediğine dikkat çeken Çakmak, "9 metre kaldırıma ne gerek var. Burada tek şerit olur mu? Bunca araç nereden gidecek? Gazcılar Caddesi''nden gelen araçlar caddeye giremiyor. Fomara Caddesi''nden inen araçlar yer bulamıyor, babada saatlerce bekliyorlar. Şehrin farklı yerlerinden gelen araçlar adeta burada kördüğüm oluyor. Alışveriş merkezinde otopark var. İstiyorlar ki herkes oraya gelsin. 5 dakika işi olan bile aracını parayla alışveriş merkezine bırakacak. Böyle şey olmaz." diye yakınıyor. Uludağ Lokantası sahibi Remzi İlhan da, her gün sürücü kavgası görmeye başladıklarını söyledi.

Öte yandan, konuyla ilgili açıklama yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, sıkıntının bordür, tretuvar ve asfalt çalışmaları nedeniyle meydana geldiğini söyledi. Çalışmaların 10 günde bitirileceğini belirten belediye yetkilileri, yeni yapılacak kavşağın hizmete girmesiyle trafiğin sıkışmadan yürüyeceğini kaydetti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.