Haberler

Cam Piramit''in bahçesine ekolojik pazar kuruluyor

Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Referans Yazan: Mehmet Ali Kantarcı
Antalya''nın ilk yüzde 100 ekolojik pazarı 16 Mart Pazar günü açılacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi''nin açtığı pazarda ilke ve standartlar Buğday Derneği danışmanlığında belediye tarafından denetlenecek.

Antalya''nın ilk yüzde 100 ekolojik pazarı, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 Mart Pazar günü, Cam Piramit bahçesinde açılacak. Sadece pazar günleri açık olacak ekolojik pazarda, doğaya ve sağlığa zararlı hiçbir yöntem, kimyasal ilaç, gübre ve katkı maddesi kullanılmadan üretilen kontrollü ve sertifikalı organik ürünler satılacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ekolojik pazarla Antalyalıların yüzde 100 doğal ve sağlıklı ürünlerle buluşmasını sağlamayı ve ekolojik tarımı desteklemeyi amaçladıklarını söyledi. Ekolojik pazarda ekmekten yumurtaya, peynirden bala, kozmetikten tekstile, çocuk ve bebek ürünlerinden oyuncağa, temizlik malzemesinden meyve suyuna kadar çok farklı çeşitlerde ürün, mevsimin neredeyse tüm taze sebze ve meyve çeşitleri yer alacak.

Ekolojik pazarda, sadece Antalya ve çevresinden değil, Muğla, Afyon, Bursa, Karaburun, Kuşadası, Bozyazı, Aydıncık, Anamur, Gökçeada, Niğde, Amasya Gümüşhacıköy, Mudurnu, Samsun, Kayseri ve Konya''da üretilen organik ürünler de Antalyalı tüketicilere sunulacak.

Organik tarımda büyük ilerleme
Organik tarım kanun ve yönetmeliklerine bağlı kalarak çalışacak olan ekolojik pazarda, ilke ve standartlar, son noktada tüketicinin eline geçene kadar, Buğday Derneği danışmanlığında, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından denetlenecek. Türk tarımının en önemli merkezlerinden biri olan Antalya''nın, son yıllarda önemi daha iyi anlaşılan organik tarımda da etkin bir yer edindiğini kaydeden Menderes Türel, sağlıklı ve lezzetli ürünlerin sunulacağı yüzde 100 ekolojik pazarın, Antalya''nın en güzel köşelerinden biri olan Cam Piramit''in bahçesinde kurulacağını söyledi. Belediye olarak ekolojik pazar ile başta toprak olmak üzere su, hava, çevre ve doğada yaşayan diğer canlılara zarar vermeden üretim anlamına gelen organik tarıma destek olmayı amaçladıklarını vurgulayan Türel, şunları söyledi: "Atalarımızın, dedelerimizin yöntemleriyle üretilen domatesin, biberin, portakalın, zeytinin kısaca her şeyin tadı başkaydı. Günümüzde, çocuklarımızın sağlığı açısından da eski yöntemlerin daha iyi olduğu uzmanlar tarafından açıklanıyor. O zaman daha fazla üretmek için toprağa, suya, doğaya ve en önemlisi sağlığımıza zarar vermek yerine organik üretimi hep birlikte destekleyelim."

İlk ekolojik Pazar Feriköy''de
Türkiye''nin ilk ekonolojik pazarı 2006 yılı Haziran ayında Buğday Derneği ve Şişli Belediyesi ortaklığıyla Feriköy''de kuruldu. 48 tezgâhla başlayan yüzde 100 Ekolojik Pazar bugün yüzyirminin üzerinde tezgâha ulaştı. İlk haftalar 4 ton civarında olan satış 7 tonu aştı. Taze sebze ve meyvede ürünü ekolojik olarak değer bulan üretici sayısı 150''ye yaklaşırken pazarda bugüne kadar 70''in üzerinde ekolojik marka tüketicinin kullanımına sunuldu. Pazarda ürünü taze veya mamul değer bulan üretici sayısı ise 1000''in üzerinde.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.