Haberler

Kemeraltı Işıl Işıl Olacak

Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi Kemeraltı Çarşı’sının kurtuluşu olan “cephe düzenleme” projesinde birinci etabı tamamladı. Kuruldan onayı çıkan ikinci etap çalışmaları için 12 Mart’ta yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşıda uygun bölümlerin üstünün kapatılması, aydınlatılması ve kent mobilyaları ile süslenmesi konusunda bir proje yarışmasına çıkacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir’de alışverişin kalbi olan Kemeraltı’nın geçmişteki “pırıltılı” günlerine geri döndürülmesi için yaptığı cephe düzenleme çalışmalarından birinci etabı kısa sürede tamamlayarak ikinci etap için harekete geçti. 12 Mart 2008’de gerçekleştirilecek 2. etap yapım ihalesi öncesinde bir toplantı düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu bölgedeki esnafa, yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kemeraltı Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, Büyükşehir belediyesi bürokratları ve Kemeraltı çarşısı esnafı katıldı.

Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Şube Müdürü Kıvılcım Keskiner’in verdiği özet bilgiden sonra kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kemeraltı’nın dünyanın sayılı alışveriş merkezlerinden biri olduğunu ve büyük bir tarihi mirasın üzerinde yer aldığını belirterek “Ama bunun değeri bilinmiyor. Günlük çıkar ve hesaplarla hareket ediliyor. Bundan sonra artık kimse çarşıyı daha fazla bozamaz. Uğraşsalar da bozamazlar. Çünkü bozulabilecek son noktaya gelinmiştir. Ama biz bu tarihi mirası kurtarmaya kararlıyız. Biliyorsunuz zabıta teşkilatımızı güçlendiriyoruz. Valiliğimiz ve emniyet müdürlüğümüzden de destek alarak, gerekirse 10 metre mesafeyle nöbet tutacağız. Kemeraltı 24 saat çalışırsa 24 saat nöbet tutacağız” dedi.

Anafartalar Caddesi’nin Kemeraltı’nın kalbi olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Birinci etap çalışmalarımız bitti. Şimdi ikinci etap çalışmalar için ayın 12’sinde ihale gerçekleştireceğiz. Üçüncü ve dördüncü etabın projeleri hazırlanıyor. Bunlar da kurula gönderilecek. Ve ardından ihale edilerek çalışmalara başlanacak. İkinci etap çalışmalarımızı Haziran- Temmuz gibi bitirmeyi planlıyoruz. Bir de Kemeraltı’na o zaman bakılması gerek. Etap etap çalışmalarımız tamamlandıktan sonra bakmak gerek. Kemeraltı’nda yaşanan düzelme, önce esnafımızın eline değecek. Daha sonra kentin eline değecek” şeklinde konuştu.

Kemeraltı çarşısının bazı kısımlarının üstünün kapatılması, aydınlatılması ve kent mobilyaları ile süslenmesi konusunda bir proje yarışması yapacaklarını da müjdeleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, esnaftan yapılacak tüm çalışmalarda destek olmalarını istedi.

Çarşı’nın çehresi değişecek
Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nin ikinci etap çalışmaları, kuzeyde Kemeraltı Camii’nin hemen yanı başındaki sebilin bulunduğu 853 sokaktan başlayıp, Başdurak Camii’nden bir sonraki adayı içine alan bölgeye kadar uzanacak.

Güneyde ise Salepçioğlu Hanı ve Kemer Plaza’nın bulunduğu bölgedeki yapılardan başlayacak olan cephe düzenleme çalışmaları, Kestelli Caddesi kavşağının ilerisindeki Halk Bankası’na kadar uzanacak. Çalışmalar kapsamında, 250 metrelik mesafede 9 adada yer alan 93 parseldeki çok sayıda işletmenin cepheleri restore edilip düzenlenerek, yapıların tarihi ve mimari özellikleri görülebilir, algılanabilir bir hale getirilecek.

Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nin 2. etap çalışmalarına ayrıca, birinci etapta yapılan düzenlemeleri besleyip projenin, tarihi çarşının diğer yönlerine de dağılmasını sağlayacak ekler de yapıldı. Bu kapsamda; Milli Kütüphane Caddesi’ndeki Güzel İzmir Hanı ile Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi’nin yanındaki 853 Sokak’ta yeralan dört yapının da cepheleri düzenlenecek. Tarihi çarşıdaki mimari ve kültürel özelliği olan yapıların cephelerini restore etmek için başlatılan çalışmalar kapsamında ilk etapta; Kemeraltı’nın Konak girişinden itibaren 215 metrelik mesafede Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi ile 852 Sokak köşesindeki simitçiye kadar olan bölümünde bulunan toplam 49 parsel ve 72 işletmenin Anafartalar Caddesi’ne bakan cepheleri ile köşe parselleri restore edilerek yenilendi.

Kemeraltı’nda neler yapılıyor? 
- İşyerlerinin dış cephelerindeki çıkma yapılar, kirlilik yaratan reklam tabelaları, klima dış üniteleri kaldırılıyor. 
- Tarihi yapıların dış cepheleri aslına uygun olarak restore ediliyor. 
- Hatalı yapılan sıvalar kazınarak altta kalan süslemeler ortaya çıkarılıyor. 
- Tarihi yapılardaki duvarla örülüp yok edilen pencereler aslına uygun olarak yeniden yapılıyor, dokuya aykırı açılan pencereler kapatılıyor. 
- Ahşap cumba ve ferforjeler aslına uygun olarak yenileniyor. 
- Tüm binaların dış cepheleri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca onaylanan “Kemeraltı Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı” Tasarım Rehberinde yer alan renklerden, esnafın ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ortaklaşa belirlediği herhangi biri ile boyanıyor. Ancak tüm yapıların renk uyumu gözetiliyor. 
- Taş yüzeyler temizleniyor. 
- Reklam tabelaları, hazırlanan Sit Alanları İçin İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne uygun hale getiriliyor; binaların cephesini örtüp, tarihi dokuyu kapatmasına izin verilmiyor. 
- Askılık olarak kullanılan dış cephelerdeki ferforjeler kaldırılıyor. 
- Güneş ve yağmurdan korumak amacıyla yapıların önlerinde; belirlenen standartlarda, tarihi doku ve yapının rengine uygun körüklü tente uygulaması yapılıyor. Tentelerin bir armoni oluşturmasına özen gösteriliyor. 
- Proje kapsamında yapıların önü bir hat çizilerek ticari faaliyetlerin bu hattı kesinlikle aşmaması hedefleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.