Haberler

5 yıldızlı adalet sarayı

Tarih: 21 Mart 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Selçuklu mimarisi ve motiflerinden esinlenilerek inşa edilen Konya Adalet Sarayı''nın tüm birimleri hizmete girdi. 5 yıldızıı oteli andıran sarayda güvenlik 168 kamerayla sağlanıyor. Güneşli ve yağmurlu havalarda renk değiştiren taşlardan yapılan saraya 9 ayrı kapıdan girilebiliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl açılışı yapılan Selçuklu mimarisi ve motiflerinden esinlenilerek inşa edilen Konya Adalet Sarayının tüm birimleri hizmete girdi. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Özdemir, yaptığı açıklamada, yapımına 2006 yılında başlanan ve 19 ay sonra tamamlanarak Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapılan Adalet Sarayının şubat ayında hizmet vermeye başladığını söyledi.

64 bini kapalı toplam 85 bin metrekare alan üzerine kurulu Adalet Sarayının mevcut durumda Türkiye''nin en prestijli adliyesi olduğunu vurgulayan Özdemir, "5 yıldızlı otel kalitesinde hizmet veriyor. Adalet Sarayını, tuvaletlerinden, koridorlarına, duruşma salonlarından mahkemebaşkanlarının odasına kadar her şeyi en ince detaylarına kadar planlayıp yaptırdık" dedi.Selçuklu mimarisine ayrı bir hayranlık duyduğunu bu yüzden de Adalet Sarayında Selçuklu eserlerini model aldıklarını dile getiren Özer,şunları kaydetti: "Bloklar halinde 3 kat olarak inşa edilen adliye, tamamen Selçuklumimarisinden esinlenilerek yapıldı. Üzerinde kullanılan motifler bileSelçuklu dönemine ait. Ortasındaki havuzu, giriş kapıları, yapı tamamen Selçuklu... Adalet Sarayında 1200 civarında oda bulunuyor. Bu odalarınhenüz bir bölümü kullanılıyor. Çünkü biz Adalet Sarayını, 50 yılsonrasını düşünerek inşa ettik. Konya Adalet Sarayında 1 başsavcılık, 42savcı odası, 52 hakim odası, 2 müzayede salonu, 66 duruşma salonu, 200kişilik konferans salonu, büyük bir kafeterya, VIP salonları, 400kişilik yemekhane bulunuyor. Yemekhanede papyonlu garsonlar hizmetediyor. Buralarda hizmet kalitesi üst seviyede. Adliyeye dokuz ayrıkapıdan giriliyor."Özer, kafeteryanın Adalet Sarayı içinde özel servis araçlarıyla, çay,kahve, poğaça hizmeti de sunduğunu belirtti.

Renk Değiştiren Taşlar Kullanıldı
Başsavcı Fatih Özer, Konya Adalet Sarayında yağışlı ve güneşli havalardarenk değiştirebilen Ünye taşı, zeminlerde ise andezit taşınınkullanıldığını, ayrıca avukatlar için 18 ayrı oda tahsis ettiklerinibildirdi.Adalet Sarayında bir hakimin, vatandaş ya da hükümlüyle ortak kullanımalanları olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:"Eski binalarda bir hakim, müebbet hapis istemiyle yargıladığı birsanıkla ortak kullanılan bir tuvalette yan yana gelebiliyordu. Burada budurum söz konusu değil. Mahkemeleri blok halinde yaptık. Örneğin 1. AğırCeza Mahkemesinin başkanının, üyelerinin, kaleminin odası, müzakereodası hatta tuvaletleri bile aynı özel koridorda bulunuyor. Başkanınodasından duruşma salonuna açılan kapı var. Başkan, vatandaşlar ve sanıkayrı ayrı kapılardan duruşma salonuna giriyor. Sanık ile vatandaşların birbirini görmesi olanaksız. Duruşma salonunda katibin davaya aitdüştüğü her not avukatların önündeki bilgisayar ekranındangörülebiliyor. Avukatlar bu haliyle davayı daha kolay takip edebiliyor."Fatih Özer, Konya Adliyesinde Türkiye''de bir benzeri olmayan ölçüdegüvenliğin bulunduğunu belirterek, "168 kamerayla koridorlarıizliyoruz. 43 günlük kayıt yapabilen bir sistemimiz var. Binanın herköşesini kameralar sayesinde kontrol altında tutabiliyoruz" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.