Haberler

Kadıköy''de rant savaşı Salı Pazarı''na düştü

Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Onurkan Avcı
Sit alanlarındaki değişikliklere karar veren koruma kurullarının kararlarıyla, Tayyip Erdoğan''ın oğullarına ait arsaya bir kalemde 4.5 trilyon kazandırmasının ardından, bu kez de Kadıköy''de yeni bir oyun tezgaha kondu. Daha önce bu alanın korunması ve yeşillendirilmesi kararını alan kurulun başkanı görevden alınarak başka bir başkan atanması ve kurul toplantısına Kadıköy Belediyesi''nin üyesinin katılmaması sonucunda koruma alanı imara açıldı.

''Zengini Koruma Kurulu''
Kadıköy''de 1 asırlık Kuşdili Çayırı geçen yıl toplanan Koruma Kurulu''nun ''korunsun ve yeşillendirilsin'' karan, yeni bir kararla bozuldu. 50 dönümlük tarihi alanın korunması kararının ardından Koruma Kurulu Başkanı''nı değiştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni bir kurul toplantısıyla kendisine değil, kamuya ait olan alanı imara açtı. Evraklar eski SİT alanında 112 bin metrekare imar izni verildiği ve go metre yükseklikte kule yapılacağının haberciliğini yaparken, Salı Pazarı''nın müşterileri ve esnafı tedirgin bir bekleyişe geçti. Adını vermek istemeyen bir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Kadıköy Belediyesi''nin de bu yolsuzluğa çanak tuttuğunu söyleyerek, "Kurul başkanı değiştirilmesi alanın imara açılmasında büyük rol oynasa da, en büyük etken Koruma Kurulu koplantısına Kadıköy Be-lediyesi''nden gelmesi gereken üyenin gelmemesi-dir. Belli ki çıkarlar örtüştü" iddiasında bulundu.

TMMOB''un İtiraz Davasına Rağmen
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 17 Eylül 2007''de 9. İdare Mahkemesi''nde yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada, durumun hukuksuz olduğunu duyurdu. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi''nden Arif Atılgan, "Kurul kararı hukuksuz" dedi ve ekledi, "Burası ''tapusuz kamu malı'' olduğundan İBB''ye ait değil. Ayrıca Kadıköy Belediyesi''nin üyesi kurul toplantısında bulunmadığından karar dikkate alınmamalı. Dava dilekçemizde de belirttiğimiz gibi, daha önceki süreklilik kazanan kurul kararlarına da aykırı. Bu karar tarihsel dokuya zarar verir. Davanın sonucunu bekliyoruz ama karşı taraf hazırlıklarına başladığına göre belli ki onlar sonucu beklemiyor"

''İBB Projesini Onaylamak İstemedik''
Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı ve kurul üyesi Zekai Dede de, Kadıköy Belediyesi''nin kurul toplantısına üye yollamadığını doğrulayarak şu açıklamayı getirdi: "İBB''nin projesini istemedik. Kabul ettiğimiz başka bir proje vardı ve o da SİT alanını imara açıyordu. İBB''ye ''ya bizim projemiz ya da biz pasifiz'' dedik ama onlar kendi projelerinde ısrarlı davrandı. Onların projesine evet demek istemedik ama öte yandan Salı Pazarı''nın da kalkmasını istiyorduk. Hayır deseydik bu kez de Sah Pazarı yerinde kalacaktı ve biz de katılmamayı tercih ettik."

''Aç Kalırsak Herşeyi Yaparız''
Anadolu Yakası Pazarcılar Derneği Başkanı Hurşit Aydın, Kadıköy Belediyesi''nin ve İBB''nin çıkar gözeterek Salı Pazarı''nı istemediğini söyledi. "Dereye yakın yerde bir yeri haftada iki gün kiralayacaklarını söylediler ama henüz bununla ilgili yazılı bir şey yok, tedirginiz" diyen Hurşit Aydın, "Derdimiz ekmek. Birilerinin cepleri biraz dolacak diye biz aç kalırsak, buna sessiz kalmayız. Aç insan herşeyi yapar" diyerek Salı Pazarı''ndaki değişikliğe karşı çıkacaklarını ilan etti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.