Haberler

Avrasya''nın rotası yeniden çizilecek

Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Gürsu Kunt
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanları Toplantısı''nda, Avrupa ve Avrasya arasındaki ulaştırma koordinatlarının gelecekte kritik rol alacağı belirtilerek bu çerçevede neler yapılabileceği konuşuldu. Antalya''da gerçekleştirilen toplantıda Çin ve Ortadoğu koridoru oluşturmak istendiği; Çin''den başlayan, İran''dan geçip Türkiye''de sona erecek bu koridor için Çin''le işbirliği yapılmak istendiği belirtildi. Üye ülkeler Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkiye''nin katılımıyla düzenlenen toplantıda, Çin de davetli olarak yer aldı. Toplantının açılışını yapan EİT Genel Sekreteri Khurshid Anwar , "3 öncelikli projemiz mercek altında. Bunlar, Van, Pakistan ve İran''daki demiryolu çalışmalarıdır. Bu konuda İslam Kalkınma Bankası destek sözü verdi. EİT Ticari Kalkınma Bankası''nı davet ettik" dedi.

Toplantıya katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise "Marmaray Projesi''nin tamamlanması ile Asya ve Avrupa arasında kesintisiz, hızlı ve güvenilir bir demiryolu bağlantısı sağlanacak" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.