Haberler

Devlet tasarruf için evdeki lambayı ücretsiz değiştirecek

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enerji Verimliliği Projesi kapsamında tüm Türkiye''deki evlerde verimsiz çalışan akkor lambaların, verimli lambalarla gönüllü olarak değiştireceklerini söyledi. Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) tarafından düzenlenen ''Enerji Verimliliği ve Tasarrufu'' paneline katılan Güler, gelişen Türkiye''de enerji tüketiminin her yıl arttığını, Türkiye''nin elektrik ve doğal gaz tüketim artışının dünyada Çin''den sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.
Elektrik tüketim artışında Avrupa ülkelerinin ortalamasının yüzde 1.5, Türkiye''de ise yüzde 8.5 olduğuna işaret eden Bakan Hilmi Güler, Antalya gibi bazı illerde elektrik tüketim oranının yüzde 27''nin üzerine çıktığına dikkat çekti.

''Kârımız iki Keban Barajı''
Birçok evde kullanılan akkor lambaların son derece verimsiz olduğunu, üstelik ortamın ısınmasına neden olduğunu anlatan Enerji Bakanı Hilmi Güler , Enerji Verimliliği Projesi çalışmaları kapsamında akkor lambaları gönüllü olarak verimli lambalarla değiştirdiklerini kaydetti.

Bakan Güler, "Her bir verimli lamba karbondioksit salınımı nedeniyle iki ağaç dikmek anlamına geliyor. Tüm Türkiye''deki akkor lambaları değiştirdiğimiz zaman 2 Keban Barajı karımız olacak. Bunun için şu anda 70 milyon verimli lambaya ihtiyacımız var. Böylece 140 milyon ağacı da karbondioksit eşdeğeri olarak dikmiş oluyoruz" diye konuştu. Evlerde kullanılan beyaz eşyalarda da enerjiyi en iyi kullandığının ifade edildiği A grupları tercih edildiği zaman 2 Keban Barajı daha kazanılacağını söyleyen Güler, "İşte size sosyal sorumluluk. Yaşam kalitenizden ödün vermeden enerjiyi verimli kullanabilirsiniz" diye konuştu.

''Tüm projelere evet dedik''
Enerji politikalarını belirlerken birinci önceliklerinin enerji verimliliği, ikinci önceliklerinin de yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermek olduğunu söyleyen Güler, enerji verimliliği ve yerli enerji potansiyelini harekete geçirilerek tüm projelere ''evet'' dediklerini bildirdi.

Çevreye verdikleri önem nedeniyle göreve geldiklerinde ilk olarak tüm termik santrallerde baca gazı ve atık sorununu çözmek için projeler ürettiklerini ifade eden Güler, bunun için de bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyar dolar harcandığını bildirdi. Yenilenebilir Enerji Kanunu çıkartarak devrim yaptıklarını da kaydeden Gülerı, böylece boşa akan suyun, boşa esen rüzgarın, jeotermalın, güneşin enerji olarak değerlendirilmesi için projeler yapıldığını söyledi.

EnVer''e kız kardeş: SuVer
EnVer''in vitrindeki temsilcisi olduğu enerji verimliliği projesi psikolog ve sosyologların yardımıyla bir yılda hazırlanmış. Projede bilge bir ateşböceği olan EnVer özellikle çocukları enerji konusunda tutumlu olmaya çağırıyor. Önümüzdeki dönemde EnVer''e, SuVer adlı bir kızkardeş de geliyor. Enerji Bakanlığı SuVer''in yardımıyla su verimliliği kampanyaları düzenlemeyi planlıyor.

2007''nin ekim ayında kamuoyuna tanıtılan EnVer, Anadolu''nun çeşitli şehirlerinde çocuklara enerji tasarrufunu anlattı. Ayrıca Milli Piyango İdaresi''nin 9 Ocak 2008 çekiliş tarihli biletlerini süsledi ve biletlerde "Geleceğine bir şans tanıyın. Enerjinizi boşa harcamayın" sloganıyla mesaj iletti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.