Haberler

Zorlu, Karayolları Arazisi''ne sembol dikmekte kararlı

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün
Danıştay 6. Dairesi"nin İstanbul"un ne değerli arazilerinden biri olan ve geçtiğimiz aylarda Zorlu Grubu"na satılan Karayolları Genel Müdürlüğü"ne ait Ortaköy"deki arazinin nazım imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurmasının ardından bir açıklama yapan şirket, “İstanbul"a bir sembol daha kazandırmakta” ısrarcı olduklarını bildirdi.

"Kamu yararına uygunluk yok"
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Şehir Plancılar Odası"nın, araziye ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu"nca (ÖYK) onaylanan 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı değişikliğinin iptaline ve yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Danıştayda dava açmıştı. Davayla ilgili ilk kararı veren Danıştay 6. Dairesi, oy birliğiyle söz konusu işlemin yürütmesini durdurdu. Dairenin kararında, 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu hatırlatılarak, bu kanunun amacının; İstanbul Boğaziçi Alanının kültürel ve tarihi değerlerini ve doğal güzelliklerini kamu yararı gözetilerek korumak ve geliştirmek ve bu alandaki nüfus yoğunluğunu artıracak yapılanmayı sınırlamak için uygulanacak imar mevzuatını belirlemek ve düzenlemek olduğu belirtildi.

Kararda, nazım imar planında yapılan değişiklikle ise kanuna aykırı bir yapılaşmanın da önünün açıldığını vurgulandı.

Yargı kararıyla ilgili bir açıklama yapan Zorlu Yapı Yatırım AŞ Genel Müdürü Levent Ergül, açılmış davalara karşın parayı peşin olarak ödediklerini hatırlatarak, yürütmeyi durdurma kararına karşı Dava Daireleri Genel Kurulu"na itiraz yolunun açık olduğunu kaydetti. İhaleyi aldıktan sonra yapmayı planladıkları proje hakkında bilgi veren Ergül, “İstanbul"a yeni bir sembol kazandırmak istediklerini ve bunda ısrarcı olacaklarını” belirtti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.