Haberler

Dinçbaş: Alışveriş merkezleri zincirleme kriz yaratabilir

Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Ernst & Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, “Yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısı 100’ü geçecek. Şu anda Batı’da olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız” dedi.

Ernst & Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, İstanbul’da yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısının 100’ün üzerine çıkacağını belirterek, “Şu anda Batı dünyasında olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız” dedi. Dinçbaş, alışveriş merkezleri arasında konsolidasyon yaşanabileceğini, merkezi yerlerdeki alışveriş merkezlerinin ise başka şekillerde kullanılma şansının yüksek olduğunu kaydetti.

Ernst & Young Türkiye Genel Müdürü Dinçbaş, ‘enteresan bir hal’ alan perakende sektörü ile alışveriş merkezlerini (AVM) değerlendirdi. Perakendenin nakit girişi için ideal bir iş olduğunu ve çok sayıda perakendecinin bu işten çok iyi nakit pozisyonu yarattığını belirten Dinçbaş, sektörde birleşme ve satın almalar bakımından 2009’da bir hareketlilik yaşanmasını beklediğini kaydetti.

100’ü geçecek
İstanbul’da yapılan çok sayıda alışveriş merkezinin gelecekte ciddi bir sorun olacağını kaydeden Dinçbaş, şu görüşleri dile getirdi:

“İstanbul’da yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısı 100’ün üzerine çıkacak. Şehir bu kadar sayıyı kaldırır mı? Bence bizim ülkemizde kriz oradan çıkacak. Şu anda Batı dünyasında olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız. Çünkü ben alışveriş merkezlerinin, artık gerek İstanbul’da gerek diğer büyük şehirlerde doyuma ulaşıp o noktayı geçtiğini görüyorum. Bence arz fazlası var.”

‘10 düşünen 25 açıyor’
AVM’lerdeki artışın mağaza zincirlerinin büyüme planlarını da zorladığını belirten Dinçbaş, şöyle konuştu:

“İster istemez perakendeciler, özellikle merkezi konumdaki inşaat halinde merkezlerde bulunmak durumundalar. Bundan kaçamazlar. Ama bu, sanıyorum pek çok perakendecinin kendi büyüme planlarının ötesinde büyüme getiriyor. Bir perakendeci kendi başına kalsa yılda 10 mağaza açacakken 25 mağaza açmak durumunda kalıyor. Bir şirketin kendine göre gücü var. Mecburen banka kredisi kullandılar, borçlandılar. Ve eğer bu hızlı büyümenin sonucunda beklenen satış artışı gelmiyorsa, bir merkezdeyken bir lira kazanıyorsanız, üç merkez olduğunuz zaman üç lira kazanmıyorsanız, ki bence kazanmıyorlar, bu büyük sorun demektir.”

Kirada daha anlayışlı davranma durumu oldu
AVM’ler arasında konsolidasyon yaşanabileceğini, merkezi yerlerdeki alışveriş merkezlerinin başka şekillerde kullanılma şansının yüksek olduğunu kaydeden Dinçbaş, “Bu merkezler kiralar ve saire konularda daha anlayışlı davranmak durumuna geldi. Yatırımcılar da belki ciddi zarar edecekler. Dolayısıyla bu ciddi bir sıkıntı... Bankalardan borç alındığı
için zincir şeklinde bir etkileşim olacaktır” dedi.

Türkiye’de yabancılar için gayrimenkulün hâlâ çekici bir alan olduğunu vurgulayan Dinçbaş, “Ancak alışveriş merkezleri değişik durum arz ediyor. Bu ülkeyi az çok tanıyan yabancı, İstanbul’a geldiğinde adım başı aynı kesime hitap eden çok lüks merkezleri görünce şaşırıyor. Bunu anlayamıyor” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.