Haberler

Kentsel çöküş

Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Değerli sanatçı Sezen Aksu Sulukule’yi ziyaret etmiş, “İstanbul’a damgasını vurmuş böyle bir kültürü yok etmeyin” çağrısında bulunmuş... Acaba faydası olur mu?

AKP’li belediyeler, kentsel dönüşüm adı altında, gözüne kestirdiği değerli alanları boşaltıyor... Garibanları zorla yerlerinden yurtlarından ediyor... Sulukule örneklerden sadece biri...

İnternette, akademisyenler başta olmak üzere duyarlı yurttaşlar imza topluyor... Diyorlar ki:

- Yerel yönetimler tarafından özellikle tarihi kent merkezlerine ve yasadışı yapılaşmış konut bölgelerine yönelik olarak başlatılan kentsel müdahaleleri kaygıyla izlemekteyiz.

- Yerel yönetimler; üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve meslek odalarının eleştirilerini dikkate almadan projeleri hayata geçirmektedirler.

- Bunu yaparken yaşayanları dışlamakta, görmezden gelmekte ve onların rızalarını aramamaktadır.

- Yerel yönetimler, toplumun en fazla dışlanmışlık sorunuyla karşı karşıya olan gruplarını hedef almakta, örgütlenemeyen ve hakkını arayamayan insanları seçmektedirler.

Özetle... Kentsel dönüşüm devlet gaspına dönüşmektedir. Demokrat bir ülkede insanları yerlerinden yurtlarından eden bir sosyal proje geniş bir katılım ve danışma olmadan yürütülemez. Böylesine ancak faşist rejimlerde rastlanır.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.