Haberler

İstanbul''un ''Dünya Mirası Listesi''nde kalma sınavı

Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Yasin Kılıç
2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, ''Dünya Mirası'' listesinden ''Tehlikede Olan Dünya Mirası'' listesine düşme tehlikesiyle karşı karşıya.

Bugün İstanbul''da 5 günlük inceleme gezisine başlayacak 4 kişilik UNESCO heyeti, İstanbul''da kültürel varlıkları korumada yeterli çalışma yapılıp yapılmadığını araştıracak. Heyet hazırlayacağı ''ilerleme raporu''nda olumsuz görüş belirtirse İstanbul, temmuzda Kanada''da yapılacak UNESCO toplantısında ''Dünya Mirası'' listesinden çıkarılıp ''Tehlikede Olan Dünya Mirası'' listesine alınacak.

Turizmden sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, UNESCO Dünya Mirası Listesi''nden çıkarılmamak için her türlü çalışmayı yaptıklarını belirterek, "Heyetin 2005''te tespit ettiği eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. İstenilen her şeyi dört dörtlük yaptığımız söylenemez. Ama raporda belirtilen birçok şey konusunda ciddi yol aldık. Listeden çıkarılmama konusunda iyi niyetli olduğumuzu heyete anlatmaya çalışacağız." dedi. UNESCO''dan 2005''te aldıkları uyarı yazısı üzerine 2006 Nisan''ında heyeti İstanbul''a çağırdıklarını anlatan Taşbaşı, "Heyet, eksikliklerimiz ve neler yapmamız gerektiği ile ilgili bir ilerleme raporu hazırladı. Bu rapor 2006''da Litvanya''nın başkenti Villinius''taki toplantıda görüşüldü. İstanbul''a 2 yıllık bir süre tanındı. Bu süre doldu. Bugün yaptığımız-yapamadığımız tüm işler değerlendirilerek yeni bir rapor hazırlanacak." diye konuştu. UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin başkanlığındaki heyet, gezisine Süleymaniye Yenileme Alanı''ndan başlayacak. Zeyrek Bölgesi, Fener Balat Projesi ile Ayasofya Müzesi''ni inceleyecek olan ekibin listesindeki diğer yerler ise; Sultanahmet Camii, Tekfur Sarayı, Animas Zindanları ile Sultanahmet Arkeolojik Park Alanı olarak sıralandı.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.