Haberler

Bodrum’da ‘kat’ tartışması

Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Bodrum’da belediyeler, çevreciler ve sivil toplum kuruluşları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1/25.000 ölçekli “Bodrum Yarımadası Çevre Düzeni Planı”nda, kelime oyunlarıyla imar iznini 2 kattan 5 kata çıkardığını iddia ederek tepki gösterdi.

Bakanlık ise yapılan değişiklikle Bodrum’da 5 katlı binaların önünün açılmadığını, aksine bodrum katlara kısıtlama getirildiğini savundu.

Bodrum Mimarlar Odası Başkanı Mahmut Yıldırım, “Yapının kot aldığı nokta altında her yönden görünen bodrum yüksekliği 2 katı geçemez” ibaresiyle 5, hatta 7 kata kadar imara izin verildiğini iddia etti. Yıldırım, bakanlık açıklamasının yanıltıcı ve dikkat dağıtıcı olduğunu kaydetti.

Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mazlum Ağan da planda yapılan değişikliklerin, projeleri hazırlanan 5 yıldızlı otel ve turistik tesisler ile golf sahalarındaki yapılaşma için rant sağlamaya yönelik olduğunu iddia etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay konuyla ilgili olarak “Bodrum kat yapma imkânını bazı arkadaşlarımız konutta ya da turizm tesislerinde sınırsız kullanmaya başladılar.

Yerin altına doğru iki, üç, dört kat gitmeye başladılar. Yani yerin altına inerek altı kat, yedi kat yapma şansınız, imkânınız yok. Sanki kısıtlama getirilmemiş de yeni imkân getirilmiş gibi basında yer aldı” dedi.

TURSAB Bodrum eski Başkanı ve Bodrum İş Adamları Derneği Basın sözcüsü Nasih Demir, “Devlet onayıyla bu yapılaşmanın olması gerçekten korkutucu” dedi.

Bodrum için felaket’
‘bodrumhabermerkezi.com’ internet sitesinde yer alan habere göre Bodrum Ticaret Odası başkanı Mahmut Kocadon kararı “Devlet yardımıyla yağma” şeklinde değerlendirirken, BESİAD Başkanı Cenk Sezgin, kararın idam sehpasındaki Bodrum’un altındaki iskemleye atılan bir tekme olduğunu söyledi.

BOYSİAD Başkanı Dr. Sezgin Gökmen ise kararın Bodrum için bir felaket olduğunu belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.