Haberler

''Türkiye''nin gerçekleri belli rezidans fiyatında uçmadık''

Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim


Şişli Bomonti''de inşa ettiği Anthill ile Avrupa yakasının en uygun fiyatlı rezidansını hayata geçirdiklerini söyleyen Ant Yapı''nın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, "Türkiye''de gerçekler var. Alım gücü yükselmedi" diyor.

Rusya''da üstlendiği taahhüt işleri ile adını sağlamlaştıran Ant Yapı, İstanbul Ataşehir''deki projesi Antrium Residence''ı teslim ettikten sonra, Anthill için kolları sıvadı. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, Bomonti''deki projelerinde metrekare fiyat aralığının 3 bin ile 6 bin dolar arasında değiştiğini belirterek, 54 katlı kulelerden ilkinde satışların başladığını söyledi. Okay, "İlk kuledeki rezidansların yüzde 70''i satıldı bile" diyerek, Anthill için "Avrupa yakasının şehir merkezindeki en uygun fiyatlı rezidansı" yorumunu yaptı.

Anthill şu anda ne aşamada?

İnşaat başladı. 2 kule halinde toplam 150 bin metrekare inşaat yapacağız. Proje, 800 rezidans dairesi ve altında butik bir çarşıdan oluşuyor. Sosyal tesislerimiz de olacak tabii. Rezidans hizmeti verilecek.

Ne kadarlık bir yatırım?

400 milyon dolarlık bir hasılat bekliyoruz. Arsa bedeli hariç yatırım miktarı da 200 milyon dolar. 195 metrelik kuleler yapılıyor
Fiyat aralığı ne olacak?

Metrekare fiyatımız 3 bin ile 6 bin dolar arasında. Avrupa yakasının en büyük, en yüksek rezidanslarından biri oluyor. 54 kattan oluşuyor. Denizden yüksekliği 250 metre. Zeminden ise 195 metre yükseklikte.

Bittiğinde Türkiye''nin en yüksek binası olacak Sapphire''e yaklaşmışsınız...

Aslında Sapphire''i geçiyor. Ben konut katlarını saydım. Kulelerin tepesinde paratonerler var. Bunların da yüksekliğini eklersek 210 metre diyebiliriz.

İddialı bir proje satışa çıkardınız. Piyasada şu aralar talep düşükken cesaretinizin kaynağı nedir?

2006''dan beri düşüş trendi var. Fizibilitesi doğru olmayan ve maliyetleri çok yüksek projelerden kaynaklanan dağılmalar var. Ama bizim gibi güçlü, tecrübeli firmalar bu durumlardan çok etkilenmez. Projemizin çok güzel olduğuna ve fiyatın da uygun olduğuna inancımız tam. Yerimiz çok doğru. Projenin en önemli özelliği, yanımızda açılan tünelle Dolmabahçe''ye araçla gidiş mümkün. ''7 Tepe 7 Tünel'' projesinin bir parçasının yanındayız. 2.5 kilometre sonra Dolmabahçe''desiniz. Yürüyerek Osmanbey ve Nişantaşı''na varma imkanı var.

Yine de önlem almadınız mı?

Aldık. Rusya''da taahhüt işlerinde milyon metrekarelerden, burada ise 200 bin metrekarelik inşaat yaptığımızdan bahsediyoruz. Türkiye''nin bu kadar konutu kaldırmayacağına inandığımızdan arsalara çok yüksek bedeller ödemedik ve yüksek oranda kat karşılığı işe girmedik. Türkiye''de alım gücü çok artmadı ama inşaat ve alım maliyetleri çok arttı. En uygun fiyata en iyisini nasıl yaparız diyoruz. Yoksa, Rusya''nın en büyük işlerini yapan firmasıyız. Bunun karşılığı Türkiye''de daha fazla iş getirir. Ama biz Türkiye gerçeklerine göre hareket ediyoruz.

İlk bloğun % 70''i şimdiden satıldı 
80 metrekareden başlayan 1+1''ler, 110 metrekarelik 2+1''ler, 180 metrekare 3+1 ve 200 metrekarelik 4+1''lerden oluşuyor. Ayrıca projemizin bir özelliği de modüler olması. İsterseniz daireleri ikiye bölebiliyor ya da birleştirebiliyorsunuz. Ama yoğun talep 2+1 konutlara.

Peki ödeme koşulları nasıl?

Yaklaşık 10 banka konut kredisi desteği sağlıyor. Mortgage firmaları da finansman konusunda destek sağlıyor. Bize borçlanma seçenekleri de var veya 10-20 yıllık krediler de alınabiliyor. Biz 30 aylık vade yapıyoruz ve döviz bazlı satışlarda faiz talep etmiyoruz. Peşinat ise yüzde 40.

Satışlar nasıl gidiyor?


Şu anda sadece bir blok satışta. O bloğun da yüzde 70''i satılmış durumda. Tabii ki şimdilik bizim çevremize ve Antrium Residence''tan bizi bilenlere satıldı. Şu anda Avrupa yakasının bu konseptte en uygun fiyatlı rezidansı.

Teslim tarihi nedir?

30 Ağustos 2010, Zafer Bayramı''nda projeyi teslim edeceğiz. Ataşehir''deki Antrium Residence da 30 Ağustos 2007''de bitmişti. Bu tarihi seviyoruz. Ant Yapı''nın ikinci zaferi olacak.

Fiyatlar düşük diyorsunuz. Peki aidatlar ne kadar olacak? Rezidanslarda bir kira bedeli kadar aidat olabiliyor...

Aidatlar düşük olacak. Yani biz çok yüksek olmamasını hedefliyoruz. Tüm rezidans hizmetlerini alıyorsunuz fakat kullandığınız kadarını ödüyorsunuz. 500 YTL''yi geçmez gibi görünüyor. Yüksek rezidans aidatlarının tek sebebi herkesi her hizmeti alıyormuş gibi düşünmeleri. Burada tüm hizmetleri alabiliyorsunuz ama aldığınız kadarını ödüyorsunuz. Bizim zaten tüm sayaçlarımız akıllı. Elektrik, su hepsi kullandığınız kadar ödenecek.

Kayak pistini kuleye taşıdılar
Anthill Residence''ta seyir terasları, yürüyüş parkuru ve barbekü alanlarından oluşan bir bölüm bulunacak. Sosyal tesisin içinde ise bir kayak pisti yer alacak. Bant şeklinde akan zeminin üzerinde kayak kostümleri ile kayılacak. Projede kapalı havuz, squash, sauna, Türk hamamı gibi aktivite alanları bulunacak. Ayrıca çarşının içinde deniz suyu ve balıklarının kullanıldığı dev bir akvaryum olacak.

''Aynı özellikte rezidansların fiyatı iki kat fazla''
Ekonomide şartlar böyle olmasaydı yine de başlangıç fiyatınız 3 bin dolara kadar düşer miydi?

Şuna inanıyoruz: Projemizin arsadan gelen payı, yurtdışında inşa ettiğimiz yüksek binalardan gelen tecrübemiz, inşaatta maliyetleri koklayabilme öngörümüz buraya getirdi bizi. Bu da çok özel bir çıkış. Yıllardır bizden konut alan insanlara çıktığımız fiyat. Bir süre sonra fiyatlarımız tabii biraz artacak. Ama şu anda çok yüksek bedellerle arsa alıp, çok yüksek bedellerle kat karşılığı anlaşmalar yapanlar, inşaat maliyetlerinin de yükselmesiyle zor durumlara düşebiliyorlar. Demir mesela yüzde 100''ün üzerinde arttı 6 ayda. Bizim projelerimiz hep yüzde 100''ün üzerinde getiri sağladı. Bu projenin daha da fazla getireceğini düşünüyorum. Bu tarz projelerde 10-12 bin dolarlara çıkan metrekare fiyatları var.

Camları Açılan Gökdelen!
Mehmet Okay, Anthill''in mimari özelliklerine çok dikkat ettiklerini belirterek, şu bilgileri veriyor: "Rezidans olduğu için insanların hava almaya ihtiyacı var. Camlar kapalı olunca havasız ortam çok kötü. Evlerde sıkıntı olmaması için camları açılabilen ve yüksek katlarda dahi kanallı, hava alabilen, havalandırma sistemleri ile donatılmış bir proje hazırladık. Belirli bir yüksekliğe, büyük ihtimalle 30''uncu kata kadar, projede cam abilecek."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.