Haberler

İzmir, Engelliler için Yaşanabilir Bir Kent Oluyor

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Metro ve Aliağa-Menderes Raylı Sistem projeleri başta olmak üzere, bu dönem gerçekleştirdikleri tüm projelerde engellileri düşündüklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bir de müjde verdi: “Engellilerin yararlanabileceği 320 otobüs yakında hizmete giriyor”. “Engelliler Haftası” nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden engelli dernek ve kuruluşlarının temsilcileri, yaptıkları hizmetler nedeniyle teşekkürlerini dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ziyarette, engelli vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesi için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, özellikle toplu ulaşımda engellilere yönelik önemli adımlar atıldığını söyledi. Engellilerin kolaylıkla kullanabileceği 120 adet körüklü otobüsün 10 adedinin geçtiğimiz günlerde hizmete girdiğini kaydeden Kocaoğlu, yine engellilerin de kullanımına yönelik 200 adet solo otobüs için daha ihaleye çıkıldığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Kısa süre içinde engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği otobüslerin sayısı 320’ye ulaşacak. Böylece engelliler saatler boyunca otobüs beklemek zorunda kalmayacak. Bütün çabamız, bu kentte hep birlikte olabildiğince rahat ve konforlu yaşamak” dedi.

Üst geçitlere yürüyen merdiven ve engelli asansörü
Başkan Kocaoğlu, bu dönemde yapılan tüm projelerde engellilerin de düşünüldüğünü belirterek, özellikle metro projelerinde ve Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi kapsamındaki üst geçitlerde engelli asansörü ve yürüyen merdivenlerin kurulmasını şart koştuklarını söyledi. Kocaoğlu, Anadolu Caddesi üzerinde inşa edilen karayolu alt geçitlerinin de yine aynı sistem çerçevesinde dizayn edildiğini ve İzmir’e özgü bir model oluşturulduğunu vurguladı.

Toplantı havasında geçen ziyarette, engellilerin sorunlarını da dinleyerek not alan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelliler Masası Koordinatörlüğü’nün geliştirilerek daha da aktif hale getirileceğini sözlerine ekledi.

Başkan’a en güzel hediye
Ziyarete katılan engellilerden Gül Avcı’nın sürprizi ise Başkan Kocaoğlu’nu çok mutlu etti. Avcı, Başkan’a, eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ile çekilmiş bir fotoğrafını kullanarak ahşap baskı tekniği ile hazırladığı tabloyu hediye etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.