Haberler

''Kentin tarihini ayağa kaldırdık''

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Olay
Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kentin tarihini ayağa kaldırdıklarını belirterek, ''Zafer Plaza''dan Ulucami''ye kadar Hanlar Bölgesi`ni açıp, yaşayan müzeyi gün yüzüne çıkaracağız'' dedi.

Tarihi Kentler Birliği toplantısının açılış konuşmasını yapan Şahin, Bursa''nın her köşesinin tarih kokan bir kent olduğunu belirterek, bu dokuları korumak ve mirasa sahip çıkmanın önemine vurgu yaparak, "Tarihi mirası korumak geçmişi değil geleceği aydınlatır. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapan Bursa''da son 4 yılda ilçe belediye başkanlarıyla birlikte tarihi ayağa kaldırıyoruz. Bursa''da tarihi yeniden ayağa kaldıracak en büyük çalışmada Hanlar Bölgesi''nin etrafını açıyoruz. Tarihi dokuları etrafını saran çarpık yapılaşmadan kurtararak, Zafer Plaza''dan Ulucamii''ye kadar Hanlar Bölgesi''ni açacağız ve yaşayan müzeyi gün yüzüne çıkartacağız" dedi.

Tarihi Kentler Birliği ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de, 8 yıl önce Osmanlı Medeniyeti''nin başkenti olan Bursa''dan yola çıkan, Anadolu''nun farklı illerinde gerçekleştirilen etkinliklerle tarihi mirasın yaşatılması konusundaki bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları birlik çatısı altında devam ettiğini söyledi.

Vali Şahabettin Harput, özellikle sivil toplum örgütlerinin ve halkın de konuya duyarlı yaklaşımı ile büyük küçük tüm kentlerde tarihi kimlik ve kültürel miras ortak mücadelesi haline geldiğine dikkat çekti.

Üzerinde yaşadıkları Anadolu topraklarını, geleceğe çok daha özenle, kıskançlıkla korumaya çalıştıklarını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, ''Tarihi Kentler Birliği üyelerinin şehirlerini gezerken, ayrı bir heyecan duyuyorum. Üzeri topraklarla, enkazlarla kaplanmış tarihi yapıları buluyorlar, yeniliyorlar halkın hizmetine sunuyorlar'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, plansız yapılaşma sonucunda kentlerin tarihi dokularının da çirkinleştirildiğini ifade ederek, ''Artık el birliği, gönül birliği yaparak, plansız yapılaşma neticesinde çirkinleşen şehirlerimizi güzelleştirmemiz gerekiyor. Ben inanıyorum ki bu süreç başlamıştır. Tarihi kentler Birliği de buna öncülük etmektedir'' diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.