Haberler

Tarkan''dan Hasankeyf sözü

Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Batman''ın Hasankeyf ilçesindeki Doğa Derneği ofisinin açılışına katılan şarkıcı Tarkan Tevetoğlu, ''''Hasankeyf Yok Olmasın'''' kampanyası kapsamında hazırlanan deklarasyonu okudu.

Batman''ın Hasankeyf ilçesindeki Doğa Derneği ofisinin açılışına katılan şarkıcı Tarkan Tevetoğlu, "Hasankeyf Yok Olmasın" kampanyası kapsamında hazırlanan
deklarasyonu okudu.

Doğa Derneği yetkilileriyle birlikte Hasankeyf''e gelen Tarkan, "Hasankeyf Yok Olmasın" kampanyası kapsamında Köprübaşı mevkisinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantının ardından Doğa Derneğince hazırlanan "Hasankeyf Deklarasyonu"nu Tarkan okudu.

Deklarasyonda, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün, dünyanın dört bir köşesinden, doğanın her bir zerresinden yükselen çağrının ete kemiğe büründüğü Hasankeyf''e dokunuyoruz. Doğanın ihtişamına ve tarihin sesine aynı anda tanıklık ediyoruz. Bu eşsiz coğrafyada, kuşlar, bitkiler, Fırat kaplumbağası, kayalar ve Dicle Vadisi''nin insanları bizi ve değişen dünyayı izliyor. Tarihe nasıl bir iz bırakacağımızı merak ediyor. Doğa Derneği, Hasankeyf Ofisini açarak tercihini doğanın ve uygarlığın yaşamasından yana kullanıyor.

Köşklerimize duyduğumuz sadakat ve vicdanımız, bizi Ilısu Barajı''nın sessiz bir şahidi olmanın ötesine geçerek Hasankeyf ve Dicle''nin yaşaması için çalışmaya zorluyor.

Dünyanın her yanında barajların getirdiği zararların sayısız örnekleri var. Barajlar, daha iyi bir yaşam ve iş imkanı vaat ederken, geride bıraktıkları ise tahribat, çoraklaşma, göç ve ölüm. Sadece onlarca yıl ömür biçilen Ilısu Baraj Projesi''nin sunduğu gelecek çok açık; binlerce yıllık tarihin ve benzersiz doğal alanların yok olması. Projeye destek veren yabancı kuruluşlar, sonucunda doğal ve tarihi değerlerin yok olacağı böyle bir projeyi uygulamayı kendi ülkelerinde hayal bile
edemezler."

Tarkan: "Hasankeyf''in yok olmasını istemiyorum"

Tarkan, deklarasyonu okumasının ardından yaptığı açıklamada, Doğa Derneğinin, Hasankeyf ofisini açarak doğanın ve tarihin korunması için Türkiye ve dünyanın umudunu tazelediğini savundu.

Sanatçıları, bilim insanlarının, siyasetçilerin ve tüm kamu vicdanının kampanyaya destek olmasını isteyen Tarkan, Hasankeyf''in yok olmasını istemediğini kaydetti.

Hasankeyf Belediye Başkanı A. Vahap Kusen ise baraj yapılması düşünülen Hasankeyf''in sadece yüzde 20''sinin sular altında kalacağının belirtildiğini, ancak Hasankeyf''in tamamının sular altında kalacağını iddia etti.

Tarkan daha sonra hayranlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan, Tarkan''ın Hasankeyf''teki programını çok sayıda basın mensubu takip etti.

Hasankeyf Kalesi''nde Tarkan''ı görüntülemeye çalışan bazı basın mensupları arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Çevredekilerin araya girmesiyle kavganın büyümesi önlendi. Basın mensupları arasında yaşanan kavgayı gören Tarkan, "Buraya Hasankeyf için güzel bir mesaj vermek için geldik. Vermek istediğim mesajı sizin yüzünüzden veremiyorum. Hoş bir durum değil" dedi.

Hasankeyf için bir de türkü hazırlayacağını belirten Tarkan sırtına geçirdiği Hasankeyf Yok Olmasın" yazılı tişörtüyle de dikkatleri üzerine çekti.

Binlerce yıllık tarihi ve onlarca medeniyete evsahipliği yapan Hasankeyf''in Ilısu Baraj Gölü altında kalmasına karşı çıkmak için Güneydoğu seyahatine katılan Tarkan Dicle Vadisi''ni izledi.

Hasankeyf''in korunması için hazırladığı deklarasyonu da okuyan Tarkan çevre halkından yoğun ilgi gördü.

Türkiye-Suriye sınırına en yakın baraj unvanına sahip Ilısu''nun temeli 2 yıl önce atılmıştı. 8 yılda bitirilmesi planlanan baraja karşı Alman, Avusturya ve İsviçreliler''in madi desteğiyle mücadele ediliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.