Haberler

Kentsel dönüşüme karşı örgütleniyor

Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Evrensel Yazan: Özgür Akgül
‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ şimdilerde Pendik Sapanbağları’nda yaşayan vatandaşların başını ağrıtacağa benziyor. Tapulu arazileri üzerine başlarını sokacak evler yapan mahallelinin yuvaları yıkılarak yerine ‘çok’ katlı binalar yapılmak isteniyor. Evlerinin yıkılmasını istemeyen Sapanbağları sakinleri yıkımlara karşı çıkmak için Yenimahalle, Yeşilbağlar sakinleri ile bir araya gelerek Pendik Yenimahalle Yeşilbağlar ve Sapanbağları Mahallesi Güzelleştirme Derneği (PEN-YE-SA-DER) adlı bir dernek kurdu. Evlerini yıktırmayacakların söyleyen halk, yetkililerin ise halkın sorunlarını görmezden geldiğini belirtti. Konuyla ilgili bilgi almak istediğimiz Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya ise telefonlarımıza cevap vermemeyi tercih etti.

Kentsel değil rantsal dönüşüm
PEN-YE-SA-DER Başkanı İhsan Turnalar, belediyenin kentsel dönüşüm adı altında yapmak istediği uygulamanın halkın sosyal, kültürel, ekonomik yapısını bozacağını söyledi. Belediyenin yaptığı planların müteahhitlere uygun planlar olduğuna dikkat çeken turnalar, bu planların belediyenin kendi yandaşı olan müteahhitleri zengin etmek amaçlı olduğunu vurguladı. “Bu proje kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşümdür, rant uğruna yaşadığımız yerler elimizden alınmak isteniyor. Belediye bizleri buralardan kovmak istiyor” diyen Turnalar, bu uygulamayla halkın evlerinin ellerinden alındığını ancak evlerini de komşularını da vermeyeceklerini belirtti. Belediyenin yaptığı planlara karşı hukuksal haklarını kullanarak itiraz edeceklerini dile getiren Turnalar, “Bizler birlik olursak yapamazlar, biz karşı çıkarsak yapamazlar” diyerek halka birlik çağrısında bulundu.

Oldu bittiye getirdiler
Belediyenin İSKİ, İGDAŞ, AYEDAŞ gibi kurumlara 6-7-8 Nisan tarihlerinde Sapanbağları Mahallesi’nde kentsel dönüşüm planı için görüş bildirmelerini istediğini hatırlatan Pendik Belediye Meclis Üyesi Mirzat Mert, kurumların her birinin farklı görüş bildirdiğini, bu kurumlardan da belediyenin 3 gün içinde görüşleri aldığına dikkat çekti. Planların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gittikten sonra haberlerinin olduğunu ve Pendik Belediyesi’nin uygulamayı oldubittiye getirme çabası içinde olduğunu dile getiren Mert, uygulamanın belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildiğini ifade etti. Mert, “Belediyenin bugünkü planları birinci etapta 70 bin metrekareyi kapsıyor, belediyenin 2007 bütçesinde yüzde 35 açık var ve bu açıkları kentsel dönüşüm projesiyle kapatmaya çalışıyor” diye konuştu.

Sorunlar hiçe sayıyor
Burhan Karaca, evlerini kendi tapulu arsalarına yaptıklarını belirtti. Tüm komşuların birbirini tanıdığını ve artık bir aile gibi olduklarını da dile getiren Karaca, kentsel dönüşüm adı altında yapılmak istenen yıkımlara karşı olduklarını kaydetti. “Bu hükümet ve belediye burayı organize sanayi bölgesi gibi düşünüyor, halkı fakir ve hakir görerek 40 yıldır ikamet ettiğimiz yerlerimizden, ailemizden etmeyi amaçlıyor” diye konuşan Karaca, yetkililerin halkın sorunlarını hiçe sayarak yuvalarını başlarına yıktığını söyledi.

Karaca, belediyenin halkı diri diri mezara koymak istediğini dile getirdi. Belediyenin Sapanbağları Mahallesi’ni deprem bölgesi olarak ilan ettiğine de değinen Karaca, ancak zeminin 6 metre derinliğinde kayalık olduğunu ve binaların 2-3 kat olduğunu belirtti. Pendik Belediyesi’nin gerekçesinin doğru olmadığını söyleyen Karaca, “Aydınlı Yolu, Süreyya Paşa Caddesi, Kartal bağlantı yolunu yapmayan belediye nasıl oldu da 20 katlı binalar için kaynak buluyor? ” dedi.
Belediyenin bu uygulamasının rant amaçlı olduğunu kaydeden Arzu Şahin, “Belediye bu uygulamayla kendi yandaşları olan müteahhitlere kâr sağlamak için evlerimizi yıkmak istiyor” şeklinde konuştu. Mağdur olmak istemediklerini belirterek belediyenin yapmak istediğini net olarak söylemesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “Hepimiz huzursuzuz, bu uygulamaya karşı çıkmak için itiraz dilekçelerimizi verdik” diyerek, uygulamanın karşısında olacaklarını tekrarladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.