Haberler

Sıraevler İstanbul’un yeni çekim merkezi oldu

Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Restorasyonu tarihi doku korunarak gerçekleştirilen Akaretler Sıraevler, bir anda Beşiktaş’ı İstanbul’un yeni çekim merkezi konumuna getirdi. Sıraevler’in tarihini ve kişiliğini koruyarak, yeni bir kültürel doku yaratacak şekilde kente kazandırılması, sadece Beşiktaş’ı canlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda İstanbul’un uluslararası bir marka haline gelmesine de katkı sağlayacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün en büyük restorasyon projesi olan Sıraevler, dünyanın önde gelen otel zincirlerinden W Hotels Worldwide’ın işleteceği W Istanbul’un yanı sıra, dünyaca ünlü markalara ait mağaza, restoran, rezidans, cafe ve barlarıyla dikkat çekiyor..

Tarihi dokusu korunarak restore edilen Akaretler Sıraevler, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ın yoğun çabaları sonunda, çağdaş bir görünüme kavuştu. 19’ncu yüzyıl Osmanlı Mimarisi’nin en önemli anıtsal projesi olan Akaretler Sıraevler’in, tarihini ve kişiliğini koruyarak, yeni bir kültürel doku yaratacak şekilde kente kazandırılması, sadece Beşiktaş’ı canlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda İstanbul’un uluslararası bir marka haline gelmesine de katkı sağlayacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün en büyük restorasyon projesi olan Sıraevler’le Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın restore ettirdiği tarihi bina sayısı da 4 bine ulaştı. K entin bir anda mimari ve kültürel dokusunu değiştiren Sıraevler, dünyanın önde gelen otel zincirlerinden W Hotels Worldwide’ın işleteceği W Istanbul Oteli’nin yanı sıra, dünyaca ünlü markalara ait mağaza, restoran, rezidans, cafe ve barlarıyla bir anda İstanbul’un çekim merkezi konumuna geldi.

Kültürel değişim

Serdar Bilgili’ye ait Akaretler Otel İşletmeciliği ve Turizm A.Ş’nin Garanti Bankası’ndan devralarak, toplam 75 milyon dolara hayata geçirdiği Akaretler Sıraevler, İstanbul’un en büyük restorasyon projesi olma özelliği taşıyor. Toplam 55 bin metrekare alanı kapsayan Akaretler Sıraevler’de, bahçeli daireler, çatı dubleksleri, stüdyo ve tek katlı farklı büyüklükte 56 dairelik bir de rezidans yer alıyor. Toplam alanı 11 bin metrekareye ulaşan dünyanın en tanınmış markalarının da yer aldığı 34 seçkin mağazası, 450 araç kapasiteli otoparkı, aralarında Konyalı, Cafe Nero, Spice Market, Pastorito, It is a Joke, Cafe City gibi cafe ve restoranlardan oluşan yeme-içme mekanlarıyla şehrin merkezinde yeni bir kültürel değişimi beraberinde getiriyor. Akaretler Sıraevler’de Cornelliani, Jimmy Choo, Bottega Venetta, Paul Smith, Marc by Marc Jacobs, Etro, Fred Perry, Haaz, Nux, Mandarina Duck, 1930 Antika, Tumi, Piaget, Chronos, Kent Optik, Damas, Stork gibi dünyanın tanınmış ve seçkin markaları da yerini alıyor. Ayrıca, aralarında Sevan Bıçakcı, Vertu, Haremlique, Marc Jacobs, Sergio Rossi, Alberta Feretti, Marni, Lanvin, D-Squared ve Berlutti’nin de bulunduğu markalar ise, Sıraevler’de ilk mağazalarını açarak, İstanbullular’la buluşuyor. Bu mağazaların kiraları, metrekarelerine göre 100 Euro ile 120 Euro arasında değişiyor. Özellikle uluslararası şirketlerin tercih ettiği Akaretler Sıraevleri’ndeki ofis alanlarında da, daha şimdiden yüzde 90 doluluk oranı yakalanmış durumda. 45 ile 450 metrekare arasında değişen bu ofislerin kiraları ise metrekare başına 35 Euro’yu buluyor. Bu da, İstanbul’daki en yüksek ofis kira bedellerini oluşturuyor.

49 yıllığına kiralanıyor
Akaretler Sıraevler’de farklı büyüklükteki 56 daireden oluşan ve 11 bin metrekare alanana sahip olan rezidansta da, yüzde 85 doluluk oranına ulaşıldı. Uzun dönem kiralama yönteminin uygulandığı rezidansta, daireler 5 yıldan başlayıp, 49 yıla kadar uzanan dönemlerde kiralama yoluna gidiliyor. Tarihi binada yüksek tavanlar, özel bahçeler, merkezi havalandırma, 24 saat resepsiyon ve güvenlik, W İstanbul Hotel hizmetleri, housekeeping, room service, valet parking, 450 araclık kapalı otopark yer alıyor. Rezidans dairelere ise ağırlıklı olarak yerli ve yabancı işadamları ile sanatçılar ilgi gösteriyor.

Tarihle moderni kaynaştırdık
İstanbul Hotel’de ise toplam 134 oda bulunuyor. Otelde büyüklükleri 30 metrekareden başlayan değişik oda kategorileri 170 metrekareye kadar ulaşabiliyor. Odalarda konaklama ücretleri 300 Euro’dan başlıyor. W İstanbul’un hedef kitleleri arasında moda, medya ve finans dünyası yer alıyor. Sıraevler’in, W Hotels konseptine son derece uygun olduğunu belirten W İstanbul Genel Müdürü Göktuğ Özdemir, tarihi ve modernliği birleştiren bir mekan oluşturulduğunu söylüyor. Özdemir, "Biz de bu anlayışla en ince detaylarına kadar bu dokuyu yansıtmaya ve bu dokunun birbirinden değişik tatlarını otelimizin atmosferine entegre etmeye çalıştık. Özellikle otelimizin iç tasarımı Geomim tarafından bu anlayışla titizlikle gerçekleştirildi" diyor.

Atatürk Müzesi

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın yaşadığı B Blok 36 numaralı ev, Atatürk Müzesi olarak düzenlendi. Toplam 11 bin metrekarelik alan ise aralarında Cornelliani, Jimmy Choo, Bottega Venetta, Paul Smith, Marc by Marc Jacobs, Etro, Marni, Alberta Feretti, Fred Perry, Haaz, Nux, Mandarina Duck, 1930 Antika, Tumi, Piaget, Chronos, Damas, Stork, Haremlique gibi markalarının bulunduğu toplam 34 mağazaya ayrıldı. Proje kapsamında ofislerle sakinler ve konuklar için yapılmış 450 araçlık bir de otopark bulunuyor.

Saray çalışanları için yapıldı

Akaretler Sıraevler 1874 yılında Sultan Abdülaziz’in emriyle Dolmabahçe Sarayı’nda görev yapan memurlar ve "Saray Ağaları" için inşa edildi. Mimarlığını, Dolmabahçe Sarayı’nda da imzası olan, 19’ncu yüzyıldaki pek çok Osmanlı eserinin yaratıcısı Balyan ailesinden Ser Mimar-ı Devlet unvanını taşıyan Sarkis Balyan gerçekleştirdi. Mimar; bugün Süleyman Seba ve Şair Nedim caddeleri olarak adlandırılan, farklı eğime sahip iki yolu, değerlendirerek balkonlar, cumbalar, kat silmeleri gibi yapısal öğeleri art arda yineleyip, bir ritim yarattı. 66 tekil ünite ve altı apartmandan oluşan Akaretler Sıraevler, 19’ncu yüzyıl sonunda bir prestij alanına dönüştü. Pek çok ünlü isim burada yaşamaya başladı. Bunlar arasında Osmanlı döneminin ünlü Saray Ressamı Fausto Zonaro ve Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım da bulunuyor. Atatürk’ün kendisi de bir süre burada kalarak, Kurtuluş Savaşı’nın planlarını hazırladı. Akaretler Sıraevler, Net Holding tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 15 Ekim 1987 tarihinde 49 yıllığına "Yap-İşlet-Devret" modeli ile kiralanmasının ardından Net Holding’in altında kurulan Akarnet Konaklama Tesisleri Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından restore edilmeye başlandı. Akaretler Sıraevler, 2003 yılında Garanti Bankası’na devredildi, 2006’da ise Akarnet hisselerinin Akaretler Otel İşletmeciliği ve Turizm A.Ş tarafından satın alınmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün en büyük restorasyon projesi olarak hayata geçirildi..
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.