Haberler

Tarihi konaklar restore ediliyor

Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Yozgat''ta yıkılmaya yüz tutan tarihi konakların aslına uygun olarak restore edilip, turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, tarihi binaların mirasçılarına "takas" önerisi götürüldü. Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Aşağı Nohutlu Mahallesi''nde bulunan tarihi konakları ziyaret edip incelemelerde bulundu, bina sahiplerinin mirasçılarıyla görüşmeler yaparak ''takas" önerisinde bulundu. Başar, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Yozgat''ta 101 tescilli binanın bulunduğunu, bu binalardan çoğunluğunun bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tuttuğunu söyledi. Aynı durumda olan Hayri İnal Konağı''nı belediye olarak restore ettirip, hizmete açtıklarını belirten Başar, diğer binaların da mutlaka restore edilip, kültüre kazandırılması gerektiğini ifade etti. Başer, binaların sahiplerinin mirasçılarına, binanın devrini yapmaları halinde uygun görülecek belediye arsalarından verebileceklerini bildirdi. Başer,"Yıkılmaya yüz tutan tarihi binaların mirasçılarına takas önerisinde bulunduk. Belediyemize devrini gerçekleştirebilirsek restore ettirip,gelecek nesillere miras bırakacağız" dedi.

"Tarihi Binaların Bazıları Yok Olmuş"
Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, il merkezinde bulunan bazı tarihibinaların geçmiş yıllarda yıkılıp, yerine beton binaların yapılması sonucunda, birçok tarihi binanın yok olduğunu söyledi. Aşağı Nohutlu Mahallesi Müze ve Hamam caddelerindeki tarihi binaların bugüne kadar ayakta kalabildiğini ifade eden Başer, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Aşağı Nohutlu Mahallesi''nde kalan tarihi binaların kurtarılması için valiliğimizle ortak bir çalışma başlattık. Önceliğimiz, bu binaların mirasçıları tarafından aslına uygun restore ettirilip, kazanılmasından yanadır. Eğer tarihi binaların mirasçıları binaları restore ettirmek isterlerse hem belediye olarak, hem de valiliğimiz gerekli yardım vedesteği verecektir. Binaları restore ettirme imkanı bulunmayanlara ise takas önerisi götürüyoruz. Müze ve Hamam caddelerinde bulunan 5-6 tarihi konak ve hamam var. Bunların belediyemize devredilmesi teklifimiz kabul edilir veya kendilerince restore edilmesine karar verilirse tamamını restore ettireceğiz. Birbirine bağlantılı iki caddede yan yana bulunan bu tarihi yapıların restoresini yaptırdığımız zaman, bölge farklı bir tarihi görüntüye kavuşacaktır. Teklifimizi tarihi konakların mirasçılarına iletiyoruz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.