Haberler

Eski likör fabrikası satışı TOKİ'ye takıldı

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal
TOKİ, Kiler Holding'in Mecidiyeköy'deki eski likor fabrikası için önerdiği 295,7 milyon YTL’lik teklife ihaleye tek firma katıldığı için onay vermedi.

Kaynak sıkışıklığı nedeniyle vatandaşlardan alacaklarını erken tahsil için indirim uygulaması başlatan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 25 Nisan yapılan açık artırmanın tek katılımcısı Kiler Holding’in Mecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası arazisi için teklif ettiği 295,7 milyon YTL’ye, ihaleye ’tek firma katıldığı’ için "hayır" dedi. İhale 30 Mayıs'ta yenilecek.

TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından, Ali Sami Yen Stadı’nın yanındaki yaklaşık 24 bin metre karelik arazinin satışına ilişkin 25 Nisanda düzenlenen ihalenin sonucu, onaylamadı.

Onaylanmama gerekçesi olarak, "ihaleye sadece tek firmanın katılması, bundan dolayı kamuoyunun vicdanının huzursuz olabileceği" gösterildi. İhale, 30 Mayısta tekrar yapılacak. Toplam 23 bin 711 metre karelik arsanın satış ihalesine katılan tek firma Kiler GYO olurken, firma 295,7 milyon YTL teklif vermişti. İhale sonrasında açıklama yapan Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, İstanbul’da sınırlı sayıda kalan böylesi önemli bir arazi için yapılan ihalenin prosedürlerinin tamamlanıp en kısa zamanda yatırıma başlamak istediklerini söylemişti. Kiler, Türkiye’nin prestij projesi olarak nitelendirilen İstanbul Sapphire projesine imza atan Kiler GYO’nun bu arazi için de adından söz ettirecek bir çalışma yapacağını vurgulamıştı.

Kamuoyu vicdanı rahat olmalı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, ihaleden önce "ilk ihalede başarılı olunmaması halinde, gelir paylaşımı yöntemine dönebileceklerini ama ilk ihalede arazinin taliplisi olacağına inandıklarını, çok sayıda yerli ve yabancı firmanın araziye ilgi gösterdiğini" söylemişti. TOKİ yetkilileri ise gelinen noktada "arazi için teklif edilen fiyatın uygun olmasına karşın, ihaleye tek firmanın katılması nedeniyle kamuoyunda huzursuzluk olduğunu, kamuoyunun vicdanının rahatlatılması amacıyla ihale sonucunun onaylanmadığını" belirtti.

Kiler Holding: Saygılıyız
Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, eski Likör Fabrikası alanı satış ihalesinin iptal edilmesine ilişkin olarak, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının (GYO), ihalenin iptaline yönelik vermiş olduğu karara sonuna kadar saygılı olduklarını belirterek, 30 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak yeni açık artırmada tekrar yerlerini alacaklarını söyledi. Toplu Konut İdaresinin iştiraki Emlak Konut GYO tarafından açılan, Mecidiyeköy eski Likör Fabrikası alanı satış ihalesinin iptal edilmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu arsanın kendileri için çok özel bir alan olduğunu belirtti. Büyükdere Caddesinde yapımına devam ettikleri İstanbul Sapphire’den dolayı bölgenin dinamiklerini ve değerini çok iyi bildiklerini ifade eden Kiler, şunları kaydetti: "İhaleye bizim dışımızda diğer kuruluşların itibar etmemesini biz de garipsemiştik. Emlak Konut GYO’nun ihalenin iptaline yönelik vermiş olduğu karara sonuna kadar saygılıyız. İstanbul’da sınırlı sayıda kalan bir arazi için 30 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak yeni açık artırmada tekrar yerimizi alacağız. Umarız başka firmalar da katılır. O bölge için en iyisini yapmaya hazırız."

Arazideki ağaçlar koruma altında
Arazi üzerinde bulunan ve şu anda Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) olarak kullanılan bina, Anıtlar Kurulu’nun izin vermemesi dolayısıyla yıkılamayacak, restore edilerek restoran amaçlı kullanılabilecek. Arazide yer alan ağaçlar da koruma altında bulunuyor.

Ancak, arazide yapılaşma ile ilgili bütün izinlerin alındığı, koruma altında bulunan ağaçlar ve binaların yapılaşmaya engel olmadığı, yükseklik sınırının bulunmamasının da alanın cazibesini artırdığı vurgulanıyor.

Arazinin metre kare bedelinin 10 bin dolar olduğu yolunda değerlendirmeler yapılırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayında, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca TOKİ’ye devredilen Şişli’deki Tekel Likör ve Konyak Fabrikası’nın da bulunduğu 23 bin 711 metre kare yüzölçümlü alana ilişkin plan tadilatını onaylamıştı.

TOKİ’nin hazırladığı plan değişikliğiyle, mevcut planlarda 3 emsal, 36,5 metre yükseklik şartlarıyla "Ticaret Alanı"nda kalan Likör Fabrikası’nın bulunduğu arazinin, "Özel Koşullu Ticaret Alanı"na alınması talep edilmiş, plan değişikliği teklifinde yükseklik serbest bırakılırken, bodrum katlar da emsale dahil edilmişti.

Teklifte, arazide iş merkezleri, rezidans, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültürel tesisler, lokanta, yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticaret birimleri yapılması öngörülmüştü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde, söz konusu alana ilişkin 1/1000 ölçekli plan tadilat teklifi, CHP’nin karşı oyuna rağmen oy çokluğuyla kabul edilmişti. İstanbul’un en değerli arazileri arasında gösterilen alanda, 100 bin metre kare inşaat yapılabilecek.

Bu arada arazinin sahibi olan Emlak Konut GMYO’nun yönetim kurulu başkanlığını, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar yapıyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.