Haberler

Antalya Doğu Garajı''ndan Roma tarihi fışkırdı

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Referans Yazan: Mehmet Ali Kantarcı
Antalya merkezde yer alan Doğu Garajı Projesi, hafriyat sırasında ortaya çıkan tarihi mezarlar nedeniyle değişiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi''nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yer alan Doğu Garajı düzenleme projesinde değişiklik yapacaklarını açıklayan Başkan Menderes Türel, projenin bir bölümünü gezi alanı gibi değerlendirerek, Roma döneminden kalan mezarları koruma altına alacaklarını belirtti.

Doğu Garajı Projesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi''nin en önemli projelerinden biri olan Kentsel Dönüşüm Projesi''nin ikinci etabını oluşturuyor. İhaleyi alan Kadıahmetoğulları''nın yaptığı hafriyat sırasında çıkan tarihi kalıntılar ise projede yeni bir dönem başlattı. Tarihi kalıntılar çıkınca kazı çalışmalarına Antalya Müzesi ve Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü de katıldı. Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, çıkan tarihi eserleri en iyi şekilde değerlendireceklerini söyledi. Alanın belli kısmını açık bir gezi alanı gibi değerlendirerek binlerce yıl öncesinin tarihi mezarlarını Antalya''ya gelen yerli ve yabancı turistlere sergileyebilme imkanı yakaladıklarını belirten Türel, "Projede yapacağımız değişiklikle burada, eski dokuyu andıran halk pazarı, balıkçı restoranları, alışveriş merkezi yanında, üniversite tarafından yapılan çalışma neticesinde ortaya çıkacak Antalya''nın tarihi ve kültürel kimliğini tarihi çarşı dokusuyla birlikte yaşatma imkanı olacak" diye konuştu.

9 mezar ortaya çıktı
Antalya Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik ise yaptığı açıklamada 2.5 aydır sürdürülen Doğu Garajı''nı kurtarma çalışmalarında 9 mezar ortaya çıkarıldığını söyledi. Alanın sismik çalışmalarla jeofizik haritasının çıkarıldığını ifade eden Çevik, 6- 7 mezar daha tespit ettiklerini kaydetti.

Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Havva Işık ise Roma ve Bizans dönemlerine ait mezarların yanı sıra Helenistik dönem İsa''dan önce 3''üncü yüzyıla ait buluntulara da rastladıklarını belirtti.

Yapılan kurtarma çalışmasında Roma dönemine ait kayalara oyulmuş mezarlar, gözyaşı şişesi, cam kase, sikke, pişirilmiş toprak kap bulundu. Bunlar Antalya Müzesi''ne teslim edildi.

Kentsel dönüşüm projesi 2009''da bitecek
Antalya Büyükşehir Belediyesi''nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yer alan Doğu Garajı projesi için iki kez ihale düzenlendi. Son ihaleyi geçen yıl sonlarına doğru Kadıahmetoğulları firması kazandı ve geçen aylarda hafriyata başladı. Doğu Garajı projesi kapsamında sergi ve ticaret alanlarının yer alacağı 3 katlı bina, çevre düzenlemesi, eğlence merkezi, 184 kapalı 20 adet açık pazar yeri, teknoloji marketi, buz pisti, sinemalar, interaktif eğlence merkezi, bowling ve bilardo salonları, fast food salonu, mağazalar, restoranlar, otoparklar yer alıyor. Yap-işlet-devret modeli ile gerçekleşen projenin 2009 başlarında bitmesi öngörülüyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.