Haberler

2 kilometrelik hattın üstünde 1.3 milyar $''lık servet yatıyor

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim
Büyükdere Caddesi''nin 2 kilometrelik bölümündeki rezidansların toplam değeri 1.3 milyar doları buluyor. Aynı hatta tamamlanan ve inşaatı devam eden 745 rezidans dairesi var.

İstanbul''un lüks rezidans ve ofis merkezi haline gelen Levent''teki Büyükdere Caddesi''nde, deyim yerindeyse servet yatıyor. Caddenin Zincirlikuyu bağlantısında yer alan Tat Towers''tan, 4. Levent''teki İETT arazisinin yanında yükselen Sapphire''e kadar uzanan, 2 kilometre civarındaki hattında yer alan toplam rezidans sayısı tamamlananlar ve inşaatı devam edenlerle birlikte 745''e ulaştı. Metrocity, Kanyon, Levent Loft, Levent Loft 2 ve Sapphire''deki bu rezidans dairelerinin toplamdaki ortalama değeri ise 1.3 milyar doları buluyor.

Metrekare Fiyatı 12 Bin $
Büyükdere Caddesi''nin rezidans-ofis ve alışveriş merkezinden oluşan ilk karma yapısı olan Metrocity, söz konusu bölgede en fazla rezidans dairesine ev sahipliği yapan proje. Metrocity''nin konut bölümü olan Millenium kulelerinde toplam 206 rezidans yer alıyor. Millenium kulelerindeki rezidans dairelerinin tamamı satışa çıktığında alıcı bulmuştu. Şu anda ikinci el satışların yapılabildiği projedeki dairelerin metrekare fiyatının 7 bin doları geçtiği ifade ediliyor. Ortalama daire büyüklükleri ve fiyatlar göz önünde bulundurulduğunda Metrocity''deki rezidansların toplam değeri 264 milyon 170 bin dolar olarak hesaplanıyor. Hattın en pahalı projesi ise Kiler GYO''nun İETT arsasının yanında inşa ettiği Sapphire. Tamamlandığında 261 metre yüksekliğe ulaşarak Türkiye''nin en yüksek binası ünvanını 181 metrelik İş Kuleleri''nden alacağı belirtilen Sapphire''de toplam 157 rezidans yer alıyor. Metrekare fiyatlarının 12 bin dolara kadar çıktığı proje, aynı zamanda İstanbul''un en pahalı rezidansı olma özelliğini de taşıyor. Sapphire''deki dairelerin toplamdaki ortalama değeri de yaklaşık 570 milyon dolar.

İşin Tadını Akfen de Aldı
Türkiye''nin loft tarzında inşa edilen ilk projesi Levent Loft da Büyükdere Caddesi''nin en yenilerinden. Akfen''in patronu Hamdi Akın''ın ortakları arasında yer aldığı 144 üniteden oluşan rezidans projesinin ilki teslim edildi. Levent Loft bitmeden ikincisi için kolları sıvayan Hamdi Akın ise, '''' Bu işten çok zevk aldım. Nitelikli arsa bulduğum sürece devam edeceğim'''' açıklamasını yapmıştı. Akın, ilk projede daireleri çok ucuza sattıklarını belirterek, şöyle konuşmuştu'''' Metrekaresi 2 bin 900 dolardan başladık, 4 binde bitirdik ama ikinci elleri 9 bin dolara sattılar. Yanımızda Sapphire varmetrekaresi 10 bin doları geçmiş. Levent Loft 2''de biz de bu ortalamayı göreceğiz.''''

Son arsa satışında Soyak rekor kırdı
Büyükdere''nin metrekaresi en pahalı arsası ise Tat Towers''ın hemen bitişiğinde yer alan ve TOKİ''nin ihalesinde Soyak''ın satın aldığı 4 bin 261 metrekarelik parsel. Soyak, ticaret ve konut imarlı arsanın metrekaresine 10 bin 690 dolar teklif ederek rekor kırdı. Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, 10 kat imar izni bulunan arsada iş merkezi yapmayı planladıklarını açıklamıştı.

Kanyon''da ofislerin metrekaresi 60 $ oldu
Eczacıbaşı ve İş GYO ortaklığı ile inşa edilen Kanyon, Büyükdere''nin en çok konuşulan projelerinden. 158 rezidans dairesi ve 26 ofis katından meydana gelen projede tamamı satılan ve ikinci el fiyatları açıklanan rezidanslardan elde edilecek ortalama gelirin 250 milyon doları bulabileceği hesaplanıyor. Öte yandan, projedeki ofislerin aylık metrekare kirasının 50-60 dolar arasında olduğu belirtiliyor. Buna göre; Kanyon''un yıllık tahmini kira geliri de 12 milyon doları aşıyor.
Kazaklar, Renault arsasına 250 metrelik iki kule dikecek.

Kazaklar, Renault arsasına 250 metrelik iki kule dikecek
Büyükdere''deki mevcut projeler yürürken, bölgedeki büyük küçük her arsa da artık altın değerinde. Caddenin en popüler noktası olarak kabul edilen, Kanyon ile Metrocity''nin hemen ortasındaki Renault arsasını geçtiğimiz yıl şubat ayında satın alan Kazak Landmark, metrekaresine 6 bin 880 dolar ödemişti. Şirketin, arazi üzerinde 350 milyon dolarlık bir yatırımla otel ve rezidansın yer alacağı 250 metrelik iki kule inşa edeceği konuşuluyor. Roche''a ait araziyi ise Özdilek Grubu 2004 yılında metrekaresine 7 bin 650 dolar ödeyerek almıştı. Arsayı 27 milyon dolara satın alan Özdilek''in 36 bin metrekarelik alanda dev bir alışveriş merkezi ile 150 metrelik kule inşa etmesi planlanıyor. Yine aynı hatta yer alan Deva''ya ait binayı ise Zorlu Grubu, metrekaresi 5 bin 962 dolara 2006''da satın almıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.