Haberler

Emlakı ’odak’tan çıkaran Koç Yapı Kredi Koray’dan çekiliyor

Tarih: 17 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet

Koç Holding, sektörel yapılanma planı çerçevesinde odaklandığı 4 ana sektör arasına almadığı gayrimenkul sektöründen çekiliyor. Koç Holding, Yapı Kredi Koray’daki hisselerini satışa çıkartma kararı aldı. Yatırımcıların yönetimde daha etkin bir strateji izlemek istemesi halinde Koray Grubu da süreci Koç Grubu ile birlikte değerlendirmeye alacak.

Gayrimenkul sektörünü odaklandığı 4 ana sektör arasına sokmayan Koç Holding, Yapı Kredi Koray’daki hisselerini satışa çıkartma kararı aldı. Yatırımcıların yönetimde daha etkin bir strateji izlemek istemesi halinde Koray Grubu da süreci Koç Grubu ile birlikte değerlendirmeye alacak.

Talipleri açıklayacak
Hisse alımına talip olan gruplar konusunda yeni başlayan bir süreçte olduklarını açıklayan Yapı Kredi Koray’ın yaptığı yazılı açıklamada "Talipler ve görüşmelerle ilgili gelişmeler önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak. Şirketi satın almak isteyen yatırımcılar yönetimde daha aktif ve etkin bir strateji izlemek için şirketin halka açık olan bölümü dışında yatırım yapmak istedikleri takdirde, Koray Grubu da muhtemel teklifleri değerlendirecek." denildi.

Rothschild Kurumsal Finansman Hizmetleri şirketinin müştereken finansal danışman olarak atandığını belirten Yapı Kredi Koray açıklamasını şöyle sürdürdü: "Yapı Kredi Koray’daki, Yapı Kredi Bankası iştiraki olarak yüzde 30.45 oranındaki hisselerin muhtemel satışı, büyüme stratejisinin bir parçası olarak Koç Topluluğu’nun odaklandığı 4 ana sektör dışında kalan gayrimenkul sektöründen çıkması niteliğindedir. Temel hedef, hedeflenen sektörlerde sağlıklı bir büyüme ve liderlik."

Arsa alımına devam
Şirketin arsa alımı ya da satışı üzerinde çalışmalarının devam ettiği ve iş yapışı ile ilgili süreçlerin en verimli sonucu üretmek üzere, planlandığı gibi piyasa dinamikleri çerçevesinde ele alındığı belirtilen açıklamada, Beykoz’da Mart ayında satışa çıkarılan arsaların da bu doğrultuda değerlendirildiği ifade edildi. Yapı Kredi Koray’ın gerçekleştirdiği tüm projelerde yatırımcılarına ve hissedarlarına maksimum fayda sağlamak üzere hareket ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "Mevcut durumda bir rakam telaffuz etmek doğru olmayacaktır" denildi.

Finansal gelişmeler önemli
Yapı Kredi Koray’ın stratejisini ve portföy dağıtımını gerçekçi öngörüler doğrultusunda her türlü ekonomik koşula uygun olarak belirlediklerini kaydeden Yapı Kredi Koray bundan sonraki planlarıyla igili olarak da, "Şirketimiz, tüm varlıklarını orta ve uzun vadede en yüksek faydayı getirecek şekilde yatırıma dönüştürecek. Mevcut güncel gelişmeler üzerinden, şu an için yorum yapmak çok mümkün görünmüyor. Konut sektörünün, finans piyasasındaki gelişmelerle birlikte ele alınması daha doğru olacak" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.