Haberler

Belediyelere ek kaynak geliyor

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Hükümet kamuoyunda "Deli Dumrul Yasası olarak" bilinen kapısının önüne park edilen araçtan bile vergi alınmasını öngören tasarıdan geri adım attı. Belediye gelirleri yasa tasarısı sil baştan düzenleniyor. AKP''li milletvekilleri yeni bir yasa teklifi hazırladı. Teklifin gelecek hafta içinde Meclis''e sunulması planlanırken, Plan bütçe komisyonunda alt komisyona sevk edilen tasarı gündeme alınmayacak. Böylelikle emlak vergisi, otopark ücretleri gibi düzenlemelerdeki vergi artışları devreye girmeyecek.

Hükümetin 22. Dönemde Meclis''e sunduğu, seçimler nedeniyle kadük olduğu için bu dönem yeniden Meclis''e sevk ettiği İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı kapsamı daraltılmak üzere Meclis Plan Bütçe Alt Komisyonuna sevkettiği tasarından vazgeçti. Belediyelerle ilgili düzenleme yasa teklifi olarak önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığı''na sunulacak.

Edinilen bilgilere göre, önceki gün parti genel merkezinde bir araya gelen Başbakan Erdoğan ile kurmaylarının yaptıkları toplantıda yol haritası belirlendi. Mevcut tasarının gündeme getirilmesinden vazgeçilirken, AKP''li kurmaylar yeni bir yasa teklifi hazırladı. Teklif sadece belediye gelirlerini yeniden düzenleyerek, pay alınan havuzu genişletiyor. Böylelikle, belediyelere 4 milyar YTL''lik ilave gelir aktarılacak. Ama vatandaşın cebinden ek para çıkmayacak.

Belediyeler Özel Tüketim Vergisinden de Pay Alacak
13 maddeden oluşan yasa teklifiyle, gelir düzenlemesi yeniden yapılandırılıyor. Böylelikle belediyeler artık sadece gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisinden pay almayacak, iletişim ve özel tüketim vergilerinden de pay alınarak havuza dahil edilecek.

Mevcut duruma göre belediyelere nüfus oranında para aktarımı yapılıyor. Yeni gelecek düzenlemeyle aktarım 2 kritere göre yapılacak. Nüfusa "gelişmişlik endeksi" eklenecek ve belediyelere bu çerçevede para transferi yapılacak.

Arazi ve iklim şartlarına göre de belirlenecek endekste, az gelişmiş yerlere daha çok pay artırılması hedefleniyor.

Nüfusu 10 binin altında olan belediyelere ise ek aktarma sağlanacak. Denkleştirme ödeneği adı altında verilecek kaynak, toplanan vergilerin binde biri kadar olacak. Bu kaynak da yine nüfus ve gelişmişlik kriteri çerçevesinde saptanarak dağıtılacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.