Haberler

Sulukule halkına destek

Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sulukule’de yaşayan yurttaşları ziyaret eden Saylan, Fener ve Balat çevresinde uygulanan kentsel dönüşüm projesinde insanların evlerinden atılmadığını vurgulayarak “Neden aynısı yapılmıyor” diye sordu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan, Fatih Belediyesi’nin Sulukule’de “kentsel dönüşüm” adı altında başlattığı yıkımları eleştirerek,“Akşam yattım sabah kalktım bir projeyle bin yıllık kültürü yok edemezsiniz. Devletin görevi halkın yaşam koşullarını iyileştirmektir, eksikliklerini teşhir etmek değil” dedi.

Saylan ve beraberindeki bir grup ÇYDD üyesi dün Sulukule’ye destek ziyaretinde bulundu. Halkın şikayetlerini dinleyen Saylan, Romanların, Türkiye’nin asıl unsurlarından olduğunu vurguladı. Saylan, “UNESCO’nun yardımıyla Fener ve Balat çevresinde uygulanan kentsel dönüşüm projesinde insanlar evlerinden atılmadı. Neden aynısı burada da yapılmıyor. İnsanları yaşamlarından koparmak tam anlamıyla bir insan hakkı ihlalidir” diye konuştu.

Enkazlar tehlike saçıyor
Fatih Belediyesi’nce temizlenmeyen yıkım enkazı ise halkın güvenliğini tehdit ediyor. Sulukule Platformu tarafından hazırlanan raporda önlem alınmadığı için enkazlarda elektrik kaçaklarının olduğuna vurgulanarak “Enkazdan düşen beton parçası nedeniyle S.M. (7) adlı çocuk sol yüzük parmağını kaybetti. Molozların üstüne düşmesi sonucu yaralanan A.E’nin (7) beyninde hasar oluştu, kulakları duymuyor.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.