Haberler

Tapu ve Kadastro''ya 275 milyon dolarlık modernizasyon kredisi

Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Referans Yazan: Begüm Gürsoy
Dünya Bankası (DB), Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü''nün modernizasyonu için yaklaşık 275 milyon dolarlık kredi kullandıracak. Krediyle Kadastro Modernizasyon Projesi çerçevesinde kadastro bilgileri dijital ortama aktarılarak bir harita çıkarılması sağlanacak. Böylece genel müdürlük de diğer birçok kamu şirketi gibi e-devlet imkânlarından faydalanabilecek, genel müdürlüğün insan kaynakları ve müşteri hizmetlerinin geliştirilmesi de sağlanacak. 3 bölgede kurulacak model ofislerle danışmanlık hizmeti verilecek. Proje için çalışmalar bu yıl başlayıp 2013 yılında son bulacak.

Proje dokümanına göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Türkiye''nin yüzde 95''ini kayıt altına almış ve haritalandırmış durumda. Geri kalan yüzde 5''lik dilimi 2008''de bitirmek isteyen genel müdürlüğün halen manuel sistem kullandığı ve Avrupa standartlarına uyması gerektiği eleştirisi yapıldı. Türkiye''de şehir sınırlarının gün geçtikçe genişlediği ve inşaat sektörünün hızla geliştiğinin belirtildiği proje dokümanına göre 1000 ofisten sadece 140''ında genel müdürlüğün TAKBİS projesi kapsamında dijital sistem uygulanıyor. Bunun geliştirilerek Avrupa standardında bir tapu ve kadastro veritabanı oluşturulması gerektiği vurgulandı.

E-kadastro devreye girecek
Kadastro ve tapu bilgileri dijital ortama aktarılacak ve böylece parsel bilgilerinin daha güvenli ve garantili olması sağlanacak. Bu amaç çerçevesinde kadastro yenilemesi ve seçilecek bölgelere yönelik haritalama yapılacak. Proje çerçevesinde hizmet kalitesinin geliştirilmesi de sağlanacak. Dijital ortama aktarılacak bilgilerle birlikte e-devlet kapsamında e-kadastro da devreye girmiş olacak. Böylece tapu ve kadastro bilgilerine erişim de kolaylaşacak. Genel müdürlüğün modernizasyonu için yapılacak çalışmalar stratejik tavsiyelerin verilebileceği bir danışmanlık hizmetinin de sunulmasını içerecek. 3 bölgede model ofisler kurulacak. Bu merkezlerde mevzuat ve operasyonlar hakkında bilgilendirme yapılacak, kadastro engtegrasyon danışmanlık desteği de verilecek.

2 pilot belediye seçilecek
Proje ile insan kaynakları ve kurumsal gelişim de sağlanacak, stratejik ve insan kaynaklarına yönelik gelişim planları oluşturularak genel müdürlük personelinin amaç doğrultusunda becerilerinin artırılması sağlanacak. DB kredisi ile eğitim, aynı programı uygulamış diğer ülkelere yapılacak geziler, video konferans gibi işlerin maliyeti de karşılanacak. Emlak değerleme fonksiyonu için uluslararası uygulamalardan yararlanılarak politik ve kurumsal seçenekler de yaratılacak. Emlak değerleme için pilot proje uygulanacak ve bunun için 2 ayrı belediye seçilerek kapasite geliştirmesi sağlanacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.