Haberler

Yıldızı parlayan Koza Han çirkin binalardan kurtulacak

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Adem Elitok
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile eşi Edinburg Dükü Prens Philip''in ziyareti ile dünyanın gündemine oturan Bursa''daki Koza Han, etrafını saran binalardan kurtarılıyor. Tarihî hanın giriş kapılarından biri olan Taç Kapı önündeki 4 katlı Ticaret Borsası binasının son iki katı yıkılıyor.

Asırlardır ticaret merkezi olarak kullanılan Koza Han, bilinçsiz yapılaşma nedeniyle betonarme binaların arasına sıkışıp kalmış durumda. Osmanlı Devleti''nin ilk ticaret mekanlarından olan tarihî çarşının, Selçuklu-Osmanlı mimarisini yansıtan Taç Kapısı önüne yıllar önce yapılan Ticaret Borsası binasının, Osmangazi Belediyesi tarafından ruhsata aykırı olarak yapılan son iki katı yıkılmaya başlandı. Borsa binası, iki katın yıkımından sonra, Uzun Çarşı''daki dükkanların seviyesine indirilmiş olacak.

Öte yandan, borsa binasının iki katının yıkılmaya başlanması, Taç Kapı önündeki diğer binaları da gündeme getirdi. Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nde onaylanan plana göre, Taç Kapı''nın karşısındaki bir kuyumcuya ait yeni yapılan bina ile Cumhuriyet Caddesi''ne doğru devam eden 7 dükkân kamulaştıralarak yıkılacak. Böylece dükkânların hemen arkasında saklı kalan Katırcı Han''a ait tarihî duvar ortaya çıkarılacak. Bölge esnafı, bir türlü uygulanmayan bu proje nedeniyle tarihî Koza Han''ın çirkin bir görüntüye kurban edildiği görüşünde. Bu arada, bölgede tarihî dokuya zarar verdikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan kişilerin davalarının büyük oranda devam ettiği öğrenildi. Davası sonuçlananların ise tarihî yapıda oluşturduğu deformasyonun orijinaline uygun olarak restore edilmesi çalışmaları yapılıyor.

Bu arada Koza Han İpekçiler Derneği Başkanı Hasan Tunçman, Kraliçe II. Elizabeth''in kendi isteğiyle Koza Han''ı tercih etmesinin mutluluklarını artırdığını belirterek "Dünya için önemli bir yer olan Koza Han, bu ziyaretin ardından daha da büyük önem kazandı. Bursa Valiliği, Büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası muhteşem bir organizasyona imza attı. Dünyanın ilk ticaret merkezi sayılan hanımızda Kraliçe''yi ağırlamanın gururunu yaşadık." dedi.

1491 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından Abdülûlâ bin Pulat Şah''a İstanbul''daki eserlerine vakıf olarak yapılan Koza Han; geniş, dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olarak yer alıyor. Geçmişte "Cedid-i Evvel", "Şimşek Hanı", "Beylik Kervansarayı", "Beylik Hanı", "Cedid-i Amire" ve "Yeni Kervansaray" olarak adlandırılan Koza Han, 19. ve 20. yüzyıllarda bir dönem banka ve sigortacılık merkezi olarak da kullanılmış. Tam ortasında küçük bir mescidin altında şadırvan bulunuyor. Mağazalarında kaliteli ipekten kumaşlar, eşarplar, şallar ve çeşitli aksesuarların yanında çeyiz ve ev tekstili ürünleri, iç giyim, gümüş ve değerli hediyelik eşyaların satışı yapılıyor. Hanın doğusunda çok eskiden ahır ve depoların bulunduğu "Dış Koza Han" denilen ikinci bir avlulu bölüm daha yer alıyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.